Всички са против покупката на "Нюкасъл" от принц Бин Салман: "Какво ли си мисли вдовицата на Хашоги"

Шейх да купи футболен клуб – това е все по-често срещано явление през последните години, откакто шейх Мансур вля милиардите си в „Манчестър Сити“, а Насел Ал-Хелайфи стана финансов благодетел на ПСЖ. Една сделка обаче предизвиква далеч повече притеснения, тъй като от 7 октомври зад английския „Нюкасъл“ вече стои противоречивият принц на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман.

Богатият 36-годишен принц е обвиняван, че е поръчител на убийството на журналиста Джамал Хашоги в саудитското консулство в Истанбул през 2018 г. Освен това Саудитска Арабия е държава, която е критикувана, че не зачита човешките права. Именно поради тази причина сделката за придобиването на „Нюкасъл“ предизвика гнева на организации като „Амнести Интернешънъл“, на клубовете от Висшата лига и дори стана основна тема сред политиците на Острова.

„Това, че феновете на тима се радват как саудитците придобиват клуба, показва неизлечима болест в сърцето на футбола“, казва британският депутат Джон Никълсън от Шотландската национална партия, който е в парламентарната комисия по култура, медии и спорт. „Опитвам се да си представя какво е да си вдовицата на Джамал Хашоги. Съпругът ѝ беше убит, а сега тя гледа как фенове на тима танцуват пред стадиона, облекли арабски одежди. Това сигурно пронизва сърцето ѝ“.

Всички са против покупката на "Нюкасъл" от принц Бин Салман: "Какво ли си мисли вдовицата на Хашоги"

След близо 2 години спънки сделката за „Нюкасъл“ най-накрая беше осъществена от Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия (PIF) и доскорошния собственик Майк Ашли. Споразумението се оценява на 300 милиона паунда.

Фондът, зад който стои противоречивият Бин Салман, поема 80% от акциите на клуба, а останалите са в ръцете на консорциум, управляван от Аманда Стейвли. Тя е бизнесдама, известна с връзките си с близкоизточни инвеститори, която е част от второто най-богато семейство във Великобритания.

И докато редица организации настояваха за блокиране на сделката, по време на домакинството на „свраките“ срещу „Тотнъм“ през уикенда не се видя нищо друго освен радост в очите на феновете и бурни възгласи в подкрепа на новите собственици. Те развяха знамената на Саудитска Арабия, облякоха забрадки и роби – традиционните дрехи на мъжете от Залива.

В отговор на случилото се благотворителната организация „Kick It Out“, която се бори срещу дискриминацията във футбола, се свърза с ръководството на клуба и поиска обяснения и спешни мерки, за да може това да не се случва втори път.

Последното проучване, което бе направено от Тръста на привържениците на „Нюкасъл“, показва, че близо 94% от феновете на „джордитата“ одобряват придобиването на саудитците. Повечето от тях най-вероятно са забравили кой е Бин Салман не заради друго, а заради неприязънта, която проявяваха към управлявалия 14 години Майк Ашли.

Висшата лига одобри сделката, след като е получила „юридически уверения“, че Саудитската държава няма да има контрол над клуба, а всичко ще е в ръцете на Аманда Стейвли. Всички обаче знаят, че това е лъжа и "Нюкасъл" ще е поредният отбор, управляван от държава. Зад "Манчестър Сити" е ОАЕ, а зад ПСЖ - Катар.

Топ клубовете в Англия бързо се задействат поне да предотвратят „Нюкасъл“ да сключва спонсорски сделки с юридически лица, свързани с PIF. 20-те клуба проведоха спешна среща тази седмица, на която 18 от тях гласуваха за временна забрана отборите да подписват споразумения с така наречени „трети страни“. „Манчестър Сити“, управлявани от шейх Мансур, се въздържаха, а против бяха само „свраките“.

Голямото притеснение на отборите е, че Бин Салман директно ще влее богатството си в тима и това ще постави „Нюкасъл“ в позиция да се съревновава с най-мощните тимове при трансфери и заплати на играчи, нарушавайки правилата на финансовия феърплей. Те не позволяват клубовете да харчат повече за трансфери, заплати и други дейности, отколкото получават от наградни фондове и ТВ-права.

Богатството на 36-годишния Бин Салман е по-голямо от това на шейх Мансур и Насер ал-Хелайфи. В борда на PIF са още четирима министри от Саудитска Арабия. Гуверньорът Ясир ал-Румаян, който е един от най-близките хора до принца, е начело на отдела, управляващ „Нюкасъл“.

Целта пред „Нюкасъл“ е тимът да запази мястото си във Висшата лига. Отборът е на предпоследното 19-о място в лигата с едва три точки, а новите собственици веднага уволниха треньора Стив Брус и дадоха начало на новата ера.

„Ето затова разочарованите фенове щяха да са щастливи, който и да бе поел клуба“, казва Джон Никълсън. „Дори начело да беше дошъл най-злият човек на света“.


Прочетете още:

Секс скандалът около Бензема отново влезе в съда - нападателят е заплашен със затвор Секс скандалът около Бензема отново влезе в съда - нападателят е заплашен със затвор

 Най-скъпоплатените баскетболисти и бизнес начинанията им Най-скъпоплатените баскетболисти и бизнес начинанията им


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Европейски дневници

Какво са "АПИ-та" и защо никой не иска да гледа как се правят наденица и европейски закони

Лидия Симова за работата на един политически сътрудник в ЕП

20:30 - 25.04.2024
Важно днес

Двама лидери, общо съобщение. ГЕРБ и ДПС се хвалят с 1 млрд. лв. за държавните мини

Трима министри от служебния кабинет на крака при Борисов и Пеевски

18:16 - 25.04.2024
Важно днес

Без да са го прочели, депутати от комисията "Митници" пратиха доклада си в прокуратурата

Но какво пише в документа така и не стана ясно

17:17 - 25.04.2024
Важно днес

Присъдата на Харви Уайнстийн за изнасилване е отменена от съда в Ню Йорк

72-годишният холивудски магнат все пак ще остане в затвора

17:15 - 25.04.2024
Важно днес

"Има риск нашата Европа да умре". Речта на Макрон в Сорбоната

Френският президент призова ЕС за реформи и отговор на рисковете

15:08 - 25.04.2024