Всяка партия да има свой съветник в министерствата, които не ръководи – тази идея е била приета от коалиционните партньори ПП, БСП, ИТН и ДБ, съобщи Асен Василев от „Продължаваме промяната“.
Пред журналисти в Народното събрание той обясни, че целта била да не се получава „партиен феодализъм“, за който предупредиха от „Демократична България“ във вторник.
Първоначално Даниел Лорер от ПП загатна, че мандатоносителите са предложили да осъществят "минимален контрол" над ведомствата, управлявани от останалите три формации, но сега става ясно, че всяка от тях ще може да наблюдава процесите в отделните министерства отблизо.
Според Асен Василев коалиционното споразумение трябва да е подписано до края на седмицата. В документа е записано, че в кабинета ще има петима вицепремиери. Мандатоносителите ще са с двама, а останалите три формации – с по един заместник министър-председател.
В първоначалният вариант на коалиционното споразумение се говореше за четирима вицепремиери – по един от всяка партия.
Петият ще бъде вицепремиер на ефективното управление, заяви Василев. Калина Константинова от „Продължаваме промяната“ потвърди отделно, че тя ще заеме този пост. Бившият зам.-министър на икономиката в екипа на Кирил Петков ще отговаря за "дигиталната трансформация на държавната администрация".
Калина Константинова е номинирана за вицепремиер
Създават се и две нови министерства - на електронното управление и на растежа и иновациите.
Забавянето на коалиционното споразумение става заради изчистване на отделните детайли, обяви Асен Василев. "В момента искам да го затворим, за да има текстове, които да минат утре и вдругиден на одобрение през съответните органи на партиите. Идеята е правителството да се конструктира максимално бързо", заяви бившият служебен министър на финансите, който ще заеме същия пост в новия редовен кабинет.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: