Още при първите си посещения в зъболекарския кабинет като малък д-р Здравко Стойчев разбира какъв ще стане. Специфичната миризма и звукът на машинките са уплашили не едно и две деца, но за него те се оказват особено интересни.
Разказва, че първоначално е изпитвал страх, докато чака пред кабинета и наблюдава притеснените лица на останалите пациенти. Прави му впечатление обаче колко усмихнати излизат и още тогава си поставя за цел да стане зъболекар.
Парадоксът е, че никога не му се е налагало да си лекува зъб, защото и до днес не е имал нито един кариес.
Убеден е обаче, че превенцията е най-добрата защита за здравето на зъбите.
„Много често забелязвам, че пациентите не полагат сериозни усилия да поддържат хигиена в устната кухина и не ходят регулярно на профилактични прегледи за почистване на зъбен камък. Именно липсата на превенция води до проблемите с чувствителни зъби и кървящи венци, изникват кариеси и зъбите започват да се рушат”, казва д-р Стойчев.
Затова се е посветил на мисията да накара колкото може повече хора да станат по-стриктни в грижата за зъбите си. Това е и една от целите на активното му присъствие в социалните мрежи.
В серия от видеа д-р Стойчев разказва на достъпен език защо и как пациентите да се грижат по-добре за зъбите си. Технологиите също улесняват това, разказва ни за eлектрическа звукова четка с изкуствен интелект, която помага в превенцията, и за 3D принтер, който позволява неинвазивно поставяне на фасети.
Д-р Здравко Стойчев завършва дентална медицина в Пловдив през 2017 година. Първоначално се занимава с обща стоматология в няколко клиники, докато през 2019 година прави частна практика във Ветрен. От 2020 започва да работи паралелно и в Пловдив.
Казва, че здравите зъби са важни не само от естетична гледна точка – устната кухина е входната врата към цялата храносмилателна система и грижата за нея е повече от суета.
"Първото нещо, за което всички знаем на теория, но често допускаме грешки, е това, че сутрин и вечер зъбите задължително трябва да се и мият поне 2 минути - по 30 секунди на страна се пада. Важно е не само самото почистване и времетраенето му, но и техниката. Пациентите не бива да пропускат профилактичните прегледи на всеки 6 месеца при зъболекар и почистването на зъбния камък, който често се подценява, но всъщност е в основата на редица неприятни процеси в устната кухина като гингивит, лош дъх, кариеси и възпаления", казва д-р Стойчев.
Смее се и допълва, че често препоръчва на пациентите си да идват на преглед 3 пъти в годината, защото е забелязал, че ако им посочи две посещения, те в крайна сметка правят само един профилактичен преглед.
Разказва, че не само редовното миене е ключът към ефективна превенция. Всъщност грешките при миене на зъбите могат да доведат до редица усложнения.
"Много хора използват грешна техника в комбинация с неправилна четка за зъби. С идеята да мият зъбите си по-кратко от 2 минути, те натискат доста агресивно като си мислят, че така могат да приключили с процеса за 1 минута или по-кратко. Но всъщност по този начин те изтриват повърхностния слой на емайла и след време това постепенно довежда до чувствителни зони, поява на кариеси и дори отдръпване на венците. Техниката е много важна, а много хора не я знаят", разказва д-р Стойчев.
Казва, че навиците за превантивна грижа за зъбите трябва да започнат от ранна детска възраст, както и профилактичните прегледи при зъболекар. И понеже знае колко страшна може да изглежда първата среща с денталния специалист за малките деца, д-р Стойчев организира кампания с безплатни събития за деца, които все още не са посещавали зъболекар. Заедно с аниматор, под формата на игра, им показват безплатно как и защо е важно да поддържат добра устна хигиена.
"Дори когато показвам на децата как да мият зъбите си, родителят често също вижда неща, които прави грешно и си взима поука", казва още д-р Стойчев и допълва, че правилният избор на четка е особено важен за добрата превенция.
"Ако четката е ръчна, механична - тя трябва да не е нито с много твърд косъм, нито с много мек в зависимост от това дали зъбите са чувствителни. Също така казвам на пациентите си да сменят четките си на всеки 3 месеца".
Повод за срещата ни с него е четка за зъби на Philips Sonicare. На теория всички знаем каква работа вършат електрическите четки за зъби, но харесват ли ги зъболекарите?
Доктор Стойчев все по-активно препоръчва на пациентите си да използват четките със звукова технология на Philips Sonicare. Причината - те улесняват правилното миене на зъбите и позволяват на пациентите да не допускат грешки като агресивното четкане. Освен това няма нужда да се чудят колко време са си мили зъбите, тъй като четките имат таймер.
Често реакцията, която чува от пациентите си след първата им среща с електрическата звукова четка на Philips, e: "Сякаш никога преди това не съм си мил зъбите".
"Забелязал съм, че при пациенти, които пушат, пият кафе, вино и консумират други напитки и храни, които оставят трайни петна по зъбите, след 1 до 2 седмици тези трайни петна са доста ефективно премахнати. Много от пациентите дори се отказват от избелване на зъбите, което е доста по-щадящо. Това е и едно от ключовите предимства на четка Philips Sonicarе ", разказва д-р Стойчев.
Прави му впечатление, че звуковата технология ефективно почиства зъбите и на практика ограничава образуването на зъбен камък, а оттам и на възпаления, лош дъх и кариеси.
@dr__stoychev Изхвърли ръчната си четка и спри да натискаш при миене на зъбите.
♬ original sound - Д-р Здравко Стойчев
На какво трябва да обърнем внимание, когато избираме електрическа четка? Има ли пациенти, за които не са препоръчителни?
"Самата глава на четката е много важна. All-in-one главите всъщност имат косъмчета, които под различен ъгъл почистват доста ефективно в междузъбните пространства и завихрят много по-добре и самата звукова технология е много ефективна за подвенечните пространства. Ако има налично възпаление, то се премахва", казва д-р Стойчев.
Допълва, че пациентите могат да обърнат внимание и на режимите на четката си, където в последните модели вече навлиза изкуственият интелект.
Електрическите четки имат сензори, които се активират при силен натиск и това на практика елиминира риска от грешна техника при миенето им. Освен това повечето са с индикатори, които показват, че е дошло време да смени главата.
"Досега не съм имал негативни отзиви, но ако има хора с много чувствителни зъби или много отдръпнати венци, клатещи се зъби, може би вибрациите биха могли да създадат допълнителна чувствителност", казва още Д-р Стойчев.
Разказва, че дори той като специалист, който има доста опит в личен план с електрическите четки, е бил силно приятно изненадан от последната звукова четка, която ползва – на Philips с технология Sense IQ.
"Към нея има приложение, което показва виртуално с изкуствен интелект докъде е стигнало почистването, колко време остава до края. Това е нещо доста интересно, така че на практика не усещаш колко бързо всъщност минават тези 2 минути", казва още зъболекарят.
Съветът му е при децата да се изчака да са поне на 6-годишна възраст, преди да преминат към електрическа четка, за да могат преди това да усвоят движенията и техниката за миене на зъбите. Ако детето вече е тийнейджър и носи ортодонстско апаратче или брекети, тогава наистина много по-добре е да си почиства зъбите с електрическа звукова четка.
Освен четка и паста, в превантивната грижа зъбите, според него е добре да се включат допълнителни средства като зъбен душ, който е особено ефективен и при пациенти на ортодонтско лечение.
"Като цяло освежава дъха, премахва много ефективно плаката и когато зъбният душ и конецът за зъби се допълнят към електрическата звукова четка, зъбите на пациентите, когато идват на контролни прегледи, изглеждат по много различен начин", обобщава денталният специалист.
Как технологиите променят професията на зъболекарите като цяло?
Като зъболекар в Пловдив доктор Здравко Стойчев активно следни тенденциите и инвестира в технологии, защото те не само улесняват работата му, но и подобряват качеството ѝ и резултатите от нея.
"Скоро мисля да инвестирам в 3D скенер, който прави доста по-добри дигитални отпечатъци и доста по-добри конструкции – корони и фасети и въобще всичко, което може да се направи от 3D принтер. Това ще подобри и комуникацията ми със зъботехника.
Не пестя пари за технологии като цяло – за изкуствен интелект и технологии, които са компютъризирани.
Пациентите избягват болката и се ориентират към минимално инвазивните неща, което и аз целя със своите действия и умения. Слагаме коронки и директни фасети без да се пилят зъби. Винаги гледам да спася зъб, който е с голям процент риск да бъде изваден или да се умъртви нервът. Пациентите оценяват усилията, които полагам", отговаря д-р Стойчев.
В социалните медии стоматологът опитва да предостави информация на достъпен език.
"Искам да бъдат мотивирани и да си обръщат внимание на здравето си. Започнах да показвам и грешки, които правят пациентите - като грешна техника, грешен начин на хранене, вредни напитки, които приемат, включително сладките храни", разказва д-р Стойчев и допълва, че от обратната връзка, която получава, вижда, че хората, които следват препоръките му, забелязват положителна промяна.
Сладките храни, приемът на определени напитки водят до образуване на трайни петна по зъбите.
"Приемът на бързи въглехидрати, а при възрастните на кафе, вино и цигари, води до по-киселинна среда. Когато Ph в устата е много киселинно, това е предпоставка за повече кариеси, лош дъх, оцветявания, зъбен камък и изобщо влошаване на здравето в устата. Това киселинно Ph може да се неутрализира до голяма степен с прием на вода", казва д-р Стойчев и препоръчва след всяко кафе, да се пие 500 милилитра вода."
Препоръчва също повече твърди плодове като ябълки, моркови и зеленолистни, които всъщност почистват механично зъбите.
"Може би хората, които искат здрави и бели зъби, могат да си помогнат, ако променят начина си на хранене като цяло. Бавното хранене е много важно – хубаво е разграждането на храната да започне в устната кухина и след това да се премине към другите части храносмилателна система", казва младият зъболекар и припомня, че грижата за зъбите и устната кухина е по-важно, отколкото си мислим, защото това е входна врата към целия организъм и към цялата екосистема в тялото ни.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: