Димитър Стоянов: Президентът беше този, който върна темата за Шенген Снимка: © Getty

„Първо искам да кажа, че президентът Радев не води войни с когото и да било. Нито сега със сглобката, нито преди това с правителството на господин Борисов. Напротив, президентът Радев има една основна роля – да защитава интересите и правата на обикновения български гражданин. Да защитава националната сигурност, символи, история. Това е амплоато на президента Радев", каза тази сутрин в ефира на БНТ бившият министър на отбраната и настоящ секретар на Радев по отбрана и сигурност Димитър Стоянов.

Според него президентът „трябва да бъде коректив на това управление“ и оценява като „чудесно“ справянето му с въпросното задължение.

Стоянов директно атакува Продължаваме промяната и нейния съпредседател Кирил Петков: „А не беше ли злоупотреба с власт, когато Кирил Петков на гърба на президента, през неговия авторитет, създадоха свой проект и в момента са с властта.“, попита Стоянов като добави, че „сега берем плодовете на точно това ала-бала през президента“.

В същото време съветникът на президента опита да припише заслугите за Шенген отново на държавния глава – според него Радев бил човекът, който върнал темата за приема на България в Шенгенското пространство в Европа.

„Много е важно да се знае кой успя да върна темата за Шенген на масата на Европейския съвет. Това беше президентът Радев. 5-6 години Шенген беше заглъхнал“, каза твърдо Стоянов, като допълни, че „президентът имаше изключителни разговори с Марк Рюте и с канцлера на Австрия“.

По негови думи на един от тези съвети Рюте заявил пред камерите и пред самия български президент, че ако бъде премахнат Механизма за сътрудничество и проверка, Нидерландия ще вдигне ветото.

Това е постижение не на сегашния кабинет, както се опитва да каже господин Денков“, твърди Стоянов.

Стоянов коментира и конституционните промени, част от които Радев атакува пред Конституционния съд.

  • Конкретните упреци на Радев са насочени срещу позволяването на хора с двойно гражданство да заемат постове на депутати и министри.
  • Промените ограничиха възможностите на президента за избор на евентуален бъдещ служебен премиер до няколко конкретни държавни позиции.

„Абсолютно невярно е, че е президентът е атакувал само и единствено неговите правомощия по отношение на служебното правителство. От 21 параграфа, президентът е атакувал 8, от които само един се отнася за служебното правителство. Господин Денков явно не е имал време да прочете достатъчно добре. Пък и тази материя е толкова сложна както за инженер-химици, така и за такива като мен - машинни инженери“, каза Стоянов, като направи препратка към професионалната характеристика на настоящия премиер.

Процедурата за ротацията ще мине съгласно Конституцията и преди връчването на мандата президентът ще проведе консултации с всички парламентарни групи - така Димитър Стоянов отговори на въпроса смята ли Румен Радев да саботира смяната на властта.

"Президентът ще го направи така, както изисква Конституцията и няма да даде повод на сглобката да го атакува по такъв начин за нарушаване на Конституцията"

За финал Стоянов отказа да даде категоричен отговор на въпроса ще се превърне ли движението „3-ти март“ в партия на президента, каквито спекулации се появиха.

Вместо това попита водещия на предавенето Георги Любенов „защо толкова се вълнува“.

„Каква е причината толкова да се вълнувате за това? И журналистите, и други политически фигури.. Ако президентът Румен Радев реши да прави проект, той ще излезе и ще го каже. Не му е необходим говорител Димитър Стоянов да коментира. Явно страхът у управляващите е много голям, за да постоянно коментират евентуалното възникване на такъв проект“, каза Стоянов.


Румен Радев Радев атакува промените в Конституцията пред КС: "Експеримент, за който българите ще плащат тежка цена"

Реакции за Конституцията: "Истинско начало на съдебната реформа" или "окопаване на задкулисието"?


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Mastercard Touch Card™ на Алианц Банк България - иновация, която се усеща

Има ли място интуицията в дигиталната икономика? Може ли с едно докосване да се отключи един нов свят?

11:06 - 22.11.2024
Важно днес

Доналд Тръмп номинира нов кандидат за главен прокурор

Решението идва часове след като първоначалният му кандидат за поста, бившият конгресмен Мат Гейц, се оттегли

09:46 - 22.11.2024
Важно днес

САЩ санкционираха “Газпромбанк”

Решението директно засяга вноса на руски газ в Европа и изпълнението на вече сключените договори

08:42 - 22.11.2024
Важно днес

Рязко застудяване през уикенда. Температурите падат с 10°

Червен код за ураганен вятър с пориви над 100 км/ч. е обявен за петък в областите Враца и Монтана

08:18 - 22.11.2024
Важно днес

Депутатите правят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024