Може ли африканска държава с малко над 2 млрд. долара БВП да се окаже толкова страшен търговски съперник на САЩ, че да заслужи 50% наказателни мита на износа?
Няма друга страна в списъка на Доналд Тръмп, която да е обложена с точно толкова висока ставка.
"Виновникът" е... Лесото.
Анклав, заобиколен от всички страни от Южна Африка, населен с 2,2 млн. души население и територия три пъти по-малка от България. Над 56% от гражданите му живеят с по-малко от 3,65 долара на ден, според данни на Sky News.
По необясними причини Лесото е трън в очите на Доналд Тръмп още от речта му пред Конгреса през февруари.
Тогава той обяви, че не можело USAID да предоставя финансова помощ за "африканска държава Лесото, за която никой не е чувал". Оказа се, че голяма част от 8-те милиона долара, за които той се беше захванал, са насочени към превенция на разпространението на HIV в една от най-засегнатите от СПИН държави в света.
Сега Лесото ще трябва да плаща 50% такса за достъп до американския пазар.
Как изобщо се стигна до тази сметка?
Ако се вгледате в таблиците на Тръмп от пресконференцията в Белия дом, първата графа в нея съдържа странни проценти с "тарифи, наложени срещу САЩ" от съответния партньор.
Срещу името Лесото стои абсурдното число "99%" - човек би останал с впечатление, че една малка африканска държава е обявила нарочна търговска война на най-голямата икономика в света.
Какво се оказва? През 2024 г. Лесото изнася стоки за САЩ с обща стойност, която е много по-висока от американските продукти, продавани в Лесото.
Тоест - 99% не са митническа ставка срещу Вашингтон, а са относителният дял на търговския дефицит на САЩ спрямо стойността на стоките, които Лесото продава в Америка.
Основният износ на държавата към американския пазар е два вида: текстилни продукти и диаманти.
Ако причината за митническата война на САЩ е желанието да върнат производството на ключови стоки обратно на своя територия - "дали парният чук на Тръмп върху икономиката на Лесото ще изобрети диамантена индустрия в Пенсилвания?", пита иронично журналистът Марк Стоун от Sky News.
"Същият принцип може да се приложи и спрямо други страни. Като Индонезия и кафето. Как върви бизнесът с отглеждане на кафе в Америка?", допълва той.
Колкото до износът на дрехи - доскоро Лесото са ползвали безмитен режим към САЩ, което е помогнало да се създадат работни места в страната за младежи, за да не бягат в Южна Африка.
САЩ изнасят за Лесото основно товарни автомобили, ваксини и машини за хранително-вкусовата промишленост. Но обемът им е пренебрежимо малък.
Мадагаскар, които са в сходно икономическо положение, сега ще трябва да плащат 47% мита за вход на стоките си в Америка.
Единствената друга територия (не самостоятелна държава), която се е озовала в списъка на Тръмп с 50% мито, е архипелагът Сен Пиер и Микелон край Канада.
Ето така Америка се прави "велика" отново.
Тръмп пропусна да обложи вноса от Русия и Беларус, но не и от Украйна
„Ще ги накараме да плащат“ – Тръмп налага 20% мита върху вноса от ЕС
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: