Защо всички искат да стигнат до Луната Снимка: © Getty Images

След провала на руската мисия „Луна 25“ погледите отново са отправени към естествения спътник на Земята. Този път светът следи индийския космически апарат „Чандраян-3“.

Очаква се той да стъпи на повърхността на южния полюс на Луната след 15 ч. българско време на 23 август. Ако кацането е успешно, Индия ще остане в историята като първата държава, изпратила успешно космически апарат в близост до южния полюс на Луната.

НАСА също планира по-късно през годината да приземи свой апарат на южния полюс на Луната. Подобен опит ще направи и Китай.

В космическата надпревара, освен национални агенции, участват и много частни компании, които се надяват скоро да осъществяват туристически полети до Луната и Марс.

Съревнованието в космоса, освен наука, е геополитика и бизнес. Последните планирани мисии целят и проучване на ресурсите, които спътникът има.

Чия е Луната?

Още по време на Студената война започва да се разисква проблемът с потенциалните претенции за собственост на космическите обекти, включително Луната.

В резултат през 1967 г. редица държави, сред които САЩ и Русия, подписват споразумение, изготвено от ООН, което гарантира, че Луната и останалите небесни тела не подлежат на „национално присвояване“.

Това не значи, че геополитическата конкуренция и демонстрацията на технологично превъзходство изчезват.

Какви ресурси има на Луната?

Ресурсите, от които се нуждаем, за да проучваме Луната, са вече там, смята Джеймс Карпентър от Европейската космическа агенция (ESA).

Изследването на Луната, а и на Космоса изисква различни ресурси. Разбира се, бихме могли да носим всички тези неща със себе си, т.е. да заредим цялото количество гориво, което е нужно за изпълнението на дадена мисия, както и да натоварим на космическия апарат цялата необходима техника, храна и продукти от първа необходимост. Това обаче е твърде неефективно и скъпо.

Затова идеята за използването на ресурсите на самата Луна, е в центъра на новите планирани мисии.

Знаем, че в постоянно затъмнените участъци, намиращи се в полярните райони на Луната, има вода. Знаем също, че някои зони са постоянно осветени и тъй като няма облаци и атмосфера, те предлагат идеално място за генериране на електричество от слънчева енергия, казват от Европейската космическа агенция (ESA).

Луната има залежи на метали като желязо, титан и уран. Производството на ракетно гориво с ресурсите на Луната би могло да направи възможно презареждането на космически кораби в близост до естествения спътник на Земята. Според редица експерти това може да се окаже от ключово значение за извършването на бъдещи полети към Марс.

Чрез по-подробно изследване на Луната ще знаем и дали някои ресурси могат да бъдат икономически изгодни за износ на Земята.

НАСА също вижда в изследването на Луната нови бизнес възможности за технологични иновации. Не на последно място ще разшири възможностите за проучване и заселване на други планети, както и техните спътници.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Мистерията с музиката в "Белият лотос" се разгада. И не е виновен композиторът

Цялата композиция е по-дълга, а "хубавата" част е оставена за края

18:25 - 04.04.2025
Важно днес

Почина актьорът Васил Банов

Известен е с множество роли във филми и сериали като "Дървото на живота", "Дяволското гърло", "Уроци по немски", "Петя на моята Петя"

17:48 - 04.04.2025
Важно днес

15 г. вместо доживотен затвор за убийството на Димитър Малинов в Цалапица

Бизюрев беше избягал от България след извършването на убийството

17:35 - 04.04.2025
Култура

Shapeshift Festival 2025: Когато въображението моделира бъдещето

Фестивалът ще се проведе от 25 до 27 април в Топлоцентрала

17:30 - 04.04.2025
Важно днес

Дърво падна върху "Цариградско шосе" на входа на София

Втори инцидент за по-малко от 2 месеца в района на парка "Врана"

17:09 - 04.04.2025
Политика

Търговската война ескалира: Китай отговори с мита за всички стоки от САЩ

Междувременно американският президент Доналд Тръмп обяви, че сега е перфектното време да се "забогатее" в САЩ

17:07 - 04.04.2025
Спорт

19 изкачвания до Черни връх и обратно: Несломимия Виктор събра 30 000 лева за каузата си

Незрящия планински ултрамаратонец изпълни целта си

16:31 - 04.04.2025
Кино и сериали

Нов сериал по Killing Eve: Източен Берлин през 80-те и историята на една от най-интригуващите героини

"Honey" е името на сериала, с който BBC и германската ZDF ще покажат как се появява Каролин Мартенс

15:44 - 04.04.2025