Здравното министерство изготви нов график за учениците и отваря цирковете Снимка: © Getty Images

Здравният министър Костадин Ангелов издаде нова заповед, с която утвърди график за провеждане на присъствени учебни занятия в областите, в които учениците от 5-и до 12-и клас все още посещават класните стаи. Освен това, вместо да се налагат ограничения, от 1 април се отварят и цирковете - за регионите, в които няма наложена забрана за провеждане на културни мероприятия.

Учениците в София, Добрич, Варна, Плевен, Перник и още няколко области, които са обявили преустановяване на присъствените занятия, не попадат в графика, изготвен от МЗ, става ясно от прессъобщението в сайта на ведомството. Останалите ще спазват следните разпоредби:

- от 18.03.2021 г. до 31.03.2021 г. – присъствено се обучават учениците от 7, 8 и 10 клас;
- от 1.04.2021 г. до 7.04.2021 г. – присъствено се обучават учениците от 12 клас;
- на 1.04.2021 г. и 2.04.2021 г. и от 12.04.2021 г. до 21.04.2021 г. – присъствено се обучават учениците от 5, 9 и 11 клас;
- от 22.04.2021 г. до 29.04.2021 г. – присъствено се обучават учениците от 6, 7 и 12 клас.

От 18 март се позволява провеждането на присъствени учебни занятия за всички ученици в центровете за специална образователна подкрепа, както и за всички ученици от 5-и до 12-и клас, ако в училището броят на учениците във всеки един клас е не повече от 35, гласи новата заповед.

Заповедта на здравния министър показва видната нерешителност на правителството дали да наложи мерки централно, или регионално. Властите разпоредиха на всяко РЗИ да решава какви ограничения да постави и не се ангажират с национално управление на кризата, но все пак поставят под един знаменател областите, които не са наложили мерки.

МЗ реши да допусне провеждането на цирковите представления от 1 април в областите, където културните мероприятия не са забранени от регионалните власти. Това ще става при използване на 30% от общия капацитет на местата на закрито, или 50% на открито. Също така трябва да се носят маски и да се спазва физическа дистанция, пише в заповедта.


Нарастват Covid-случаите на завърнали се от Занзибар, ново напрежение между власти и туроператори

България e на последно място в ЕС по отпуснати помощи по време на Covid-кризата


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

„Нито една повече“: Стотици излязоха на протест срещу насилието над жени

Активисти блокираха Съдебната палата с искания за национална политика срещу домашното насилие

21:28 - 25.11.2025
Важно днес

Съоснователят на „Лукойл“ е продал своя дял обратно на компанията

Леонид Федун продал дяловете си за около 7 млрд. долара в началото на годината

20:21 - 25.11.2025
Политика

В София не може, в Хасково не е проблем. Цените за зона и там скачат - с вот от ГЕРБ и ДПС на Пеевски

От 1 ноември платеното паркиране в Хасково се увеличи двойно - от един на два лева

19:49 - 25.11.2025
Важно днес

Брюксел предупреждава: Бюджетът за 2026 г. може да наруши правилата на ЕС

Комисията вижда риск от нарушение на правилото за 3% дефицит и контрол на дълга

19:32 - 25.11.2025
Важно днес

Още три района в София влизат в режим на кризисно сметосъбиране

От 1 декември „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“ остават без фирма за събиране на отпадъците

18:54 - 25.11.2025
Спорт

Без флаг и без господар - българските ронини на Олимпийските игри

Казусът с БОК вреди на българските спортисти

18:01 - 25.11.2025
Важно днес

CNN: Украйна е приела споразумение за прекратяване на войната

Очаква се финалните детайли да бъдат решени по време на среща между Тръмп и Зеленски

16:06 - 25.11.2025
Живот

От „с какво червило е Цветанка Ризова“ до „дайте добър бракоразводен адвокат“ - Girls under Quarantine има отговор за всичко

Ема Масларска е съоснователка на Girls under Quarantine - една от най-големите женски общности у нас

14:47 - 25.11.2025
Важно днес

Терзиев "благодари за вдъхновението" на Пеевски: Депутатският паркинг до "Александър Невски" става синя зона

Рая Назарян обаче трябва да издаде заповед, с която НС да освободи терена

13:55 - 25.11.2025