Министерски съвет одобри доклад, с който възлага на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да "предприеме необходимите действия за пълно използване на капацитета на одобрената със заповед на Агенцията за ядрено регулиране площадка №2 в АЕЦ „Козлодуй“ за изграждане на нова ядрена мощност, включващо рационалното използване на доставеното оборудване за АЕЦ „Белене“.
Решението е взето след близо 3-месечни преговори между АЕЦ "Козлодуй" и американски компании, които разработват нови технологии в областта на ядрената енергетика.
В хода на работата на групата са проведени разговори, разменена е кореспонденция, включително с колегите от „Уестингхаус“, тъй като три са одобрените технологии по ОВОС. Едната технология е американската за реактори „AP 1000“, другите две са руски технологии, които са реакторите за АЕЦ „Белене". В доклада на експертите се отбелязва, че се подкрепя реализацията на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ с наличното оборудване от проекта за АЕЦ „Белене“, казва Теменужка Петкова по време на заседанието на кабинета.
Изпълнителният директор на атомната централа Наско Михов казва, че проектът за използването на закупените реактори за "Белене" в "Козлодуй" няма да бъде лесен, но "при добра организация можем да пуснем един нов блок до 10 години".
Премиерът Бойко Борисов одобри решението, като го аргументира с "гаранция за националната сигурност, и енергийната сигурност, и диверсификацията".
"Освен това използват и платеното от държавата и данъкоплатците оборудване за АЕЦ „Белене“. Мисля, че след 7-и, ще отидем и на 8-и реактор", казва той.
Енергийният министър ще трябва да организира изготвянето на финансов модел и правен анализ на бъдещия проект.
Ще бъде продължена и работата по проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност чрез използване на нови ядрени технологии за малки модулни реактори.
Бездействието за 7 блок на "Козлодуй" има цена - и всеки я плаща със сметката за ток
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: