Природозащитната организация "Зелени Балкани", която сигнализира за масовата смърт на птици в Новогодишната нощ край Копривщица, реагира с нова информация след серията от критични коментари и въпроси по казуса.
Екипът на организацията съобщи, че броят на намерените мъртви птици се е увеличил до повече от 1000 след втория ден на проверката им.
Хипотезата на експертите е, че причината за смъртта е свързана със стреса от шума на пиратки и фойерверки в Копривщица в момент, в който районът е бил населен с много голям брой зимуващи планински чинки.
"Мнението на екипа ни е, не че не трябва да се празнува и не, че не трябва да има заря, но че тя трябва да е организирана и изпълнена от хора, които са специалисти. Така, празникът ще е весел, красив и безопасен за всички", казват те.
Кметът на Копривщица Мария Тороманова отхвърля версията, че зарята може да е причината за инцидента. В интервю за "24 часа" тя предлага друго предполагаемо обяснение - "по-суровите климатични условия в района или друг фактор", но не приема, че фойерверките имат нещо общо.
Според нея гърмежите са били "много по-малко в сравнение с минали години", а намерените трупове на птици са "далеч от града". Тя иска да се направи проучване в независима лаборатория, за да се докаже какво всъщност се е слуичло.
"Не отричаме, че има загинали птици, но виждаме и тенденция през последните години, в която хората са против новогодишната заря, така че смятаме, че нещата са преплетени", казва още тя.
Ето и отговорите на "Зелени Балкани":
- Защо това се случи само в Копривщица?
"В новогодишната нощ не само в Копривщица е имало бомбички, пиратки и заря. Малшанс за птиците е, че в момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града. Ето затова и там жертвите са най-много. Имаме сигнали и снимки и от други населени места – единични птици, предимно пойни, намерени мъртви след новогодишната нощ".
- Как "Зелени Балкани" реагираха още в деня след Нова година?
"По отношение на това кога и как се е събрал екипът ни, за да реагира толкова бързо – имаме дежурни ветеринарни лекари и рехабилитатори 365 дни в годината. Отделно имаме екип доброволци, който е в готовност да реагира. Екип от ветеринарни лекари и студенти по ветеринарна медицина"
- Възможно ли е птиците да са загинали от друго - например отрова?
"Няма шанс птиците да са отровени, първо, защото клиничната картина и патогномичните признаци не са показни за това, второ защото в гушата и стомаха на птиците не бяха открити селскостопански семена и не на последно място – през зимата няма сеитба, по време на която, обикновено се среща и натравянето, заради третираните семена, които се използват".
- Възможно ли е да има птичи грип сред популацията?
"Ветеринарните специалисти на Спасителния център (четирима на брой) отхвърлихме вероятността за птичи грип, посредством клинични лабораторни методи и липса на патогномични признаци при аутопсията на ВСИЧКИ птици".
- Кой направи експертизата и установи причините за смъртта на птиците?
"Аутопсиите и цялата експертна дейност по установяване причината за смъртта на птиците е извършена от четирима ветеринарни лекари, трима от които имат над 10 годишен стаж в Спасителния център и опит в работата с диви животни. Не могат да бъдат намерени не само в България, но и на Балканския полуостров други такива, тясно специализирани, ветеринарни лекари в областта на дивите животни и в частност птиците.
Студентите участваха само, като асистенти и в дейностите на терен. Те не са поставяли диагнози и не са подготвяли официални експертизи".
- Защо домашните пойни птици или птиците в други големи градове не се стресират от шума по същия начин?
"Канарчета и други домашно отглеждани птици нямат нищо общо, като поведение с дивите животни. В по-малко или по-голяма степен домашните птици са свикнали с шума от непосредствената човешка близост, за разлика от животните в природата".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: