България е готова да участва в плановете за мир в Украйна. Стармър обяви, че те преминават в "оперативна фаза" Снимка: © Министерски съвет

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


България е готова да участва в решението за мир и сигурност за Украйна. Това посочва премиерът Росен Желязков свое изявление, предадено от пресцентъра на Министерски съвет.

Министър-председателят е представлявал страната на виртуалната среща на "коалицията на желаещите", организирана от британския премиер Киър Страмър. В събота той разговаря с лидерите на над 20 страни, които са се съгласили да помогнат за установяването на мир в Украйна. В срещата освен Желязков са участвали представители на ЕС и НАТО, както и украинският лидер Володимир Зеленски.

В изявлението на българския премиер се посочва, че "заедно с нашите европейски и трансатлантически партньори, България е готова да участва в решението за мир и сигурност". До момента българската страна не е казала конкретно с какво точно е готова да участва в този процес. 51-вото Народно събрание досега единствено е приело решение за неизпращане на български войници в Украйна - нещо, което и към този момент дори не е било поискано.

В своето изказване след срещата Стармър призовава лидерите на държавите да засилят натиска върху руския президент Владимир Путин, така че той да подкрепи прекратяване на огъня в Украйна.

По време на срещата в събота са били обсъдени бъдещите гаранции за сигурност в случай на мирно споразумение. Стармър обяви, че планирането на тези мерки вече преминава в "оперативна фаза", като следващата седмица ще се състои среща на военните началници в Лондон.

Министър-председателят на Великобритания заяви още, че т.нар. "коалиция на желаещите" се е разранала през последните две седмици и тази сутрин са били поети нови ангажименти - макар че не бяха дадени конкретни примери.

Важно днес

Фотографът Михаил Заимов си отиде след тежко боледуване

Преди година той сподели, че се бори с коварен рак в напреднал стадий

21:49 - 26.04.2026
Важно днес

Тръмп и служители на администрацията са били целта на нападателя във Вашингтон

Мотивите на заподозрения за стрелбата все още се изясняват

17:18 - 26.04.2026
Важно днес

Емил Дечев потвърди, че заплахите срещу Георги Кандев са свързани с бившия главен секретар на МВР Светлозар Лазаров

Емилия Русинова също трябва да подаде оставка, заяви Емил Дечев

17:10 - 26.04.2026
Спорт

Сабастиан Сауе постави световен рекорд в маратона с време под два часа

Историческият ден в британската столица беляза нова ера в маратонското бягане

16:51 - 26.04.2026
Политика

Йонко Грозев: Реформата в прокуратурата е по-трудна, отколкото изглежда

Смяната на ВСС и главния прокурор не е достатъчна, казва юристът

15:10 - 26.04.2026
Кино и сериали

Ричард Гад след Baby Reindeer – новият му сериал Half Man изследва корените на насилието

След успеха на Baby Reindeer Гад поема в различна посока с Half Man

14:06 - 26.04.2026
Важно днес

Служебният кабинет внесе пакет от законодателни мерки в парламента

Сред приоритетите са Законът за съдебната власт и новата антикорупционна комисия

12:40 - 26.04.2026
Важно днес

Състоянието на 14-годишното момче, паднало от тераса на НДК, остава изключително тежко

Детето е в реанимация в „Пирогов“ след продължителна спешна операция

11:32 - 26.04.2026