"Златният" български паспорт е проблем за сигурността Снимка: © Pixabay

Европейската комисия е изпратила уведомително писмо до българските власти, в което е настояла за отпадане на схемата паспорт срещу инвестиции. Тя позволява на чужденци да бъдат натурализирани като граждани на дадена страна от ЕС в замяна на инвестиции от тяхна страна.

ЕК е настояла българските власти да ѝ предоставят „информация в детайли относно програмата в рамките на един месец“, каза говорителят Кристиан Виганд. В противен случай Комисията ще предприеме „съответните мерки“, гласи съобщението, цитирано от „24 часа“ и Клуб Z.

Подобни схеми, наречени „златен паспорт“, се използват още в Кипър и Малта. В тези страни, както и в България, за получаване на гражданство са необходими инвестиции от 800 хил. до 2 млн. евро. Общо 19 държави членки на ЕС прилагат различни разновидности на схемата. Сред тях са Хърватия, Франция, Гърция, Италия, Нидерландия, Испания и др.

ЕК съобщи, че открива наказателни процедури срещу Кипър и Малта заради „златните паспорти“. „Еврокомисията има свободата на действие да реши на какъв етап да премине към нормална процедура за нарушение. Такъв е случаят с Малта и Кипър. Преди да започнем процедурата, дълго време имаше обмяна на писма, политически контакти, доклад през януари 2019 г. А до България засега само пратихме писмо“, каза Кристиан Виганд пред Клуб Z.

Според ЕК – схемата със „златните паспорти“ е риск за сигурността на общността, тъй като подпомага прането на пари и укриването на данъци. Тези граждани получават право на свободно движение, пребиваване и работа в ЕС, както и правото да гласуват на общински избори и да дават вота си за избор на Европейски парламент.

Кипър дава гражданство предимно на богати руснаци, а общо от 2017 до днес Никозия е "продала" 2500 паспорта.

Комисията счита, че предоставянето на гражданството на Малта и Кипър, а оттам и на гражданството на ЕС, в замяна на предварително определено плащане или инвестиция и без действителна връзка със съответните страни, не е съвместимо с принципа на лоялно сътрудничество, залегнал в Договора за Европейския съюз.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Супертайфун отне живота на поне двама в Китай. Ранени са над 90 души

"Яги" е вторият най-мощен тропически циклон в света през 2024 г. досега

09:37 - 07.09.2024