"И нека Бог да ми е на помощ": Клетвата на Джо Байдън в снимки
"И нека Бог да ми е на помощ": новият американски президент Джо Байдън официално встъпи в длъжност с полагането на клетвата си пред Капитолия. Само две седмици по-рано сградата на американския Конгрес се превърна в арена на хаос и насилие заради щурма, организиран от привържениците на Доналд Тръмп. Многочислената охрана на церемонията по клетвата на Байдън беше най-видимият спомен от събитията на 6 януари.
Ашли, Хънтър и Джил Байдън - мигове след клетвата на новия президент. Семейството е най-голямата ценност на Байдън, а животът и кариерата му се преобръщат заради няколко трагични случая, свързани с негови близки. През 1972 г. той губи своята първа съпруга Нийлия и едногодишната си дъщеря Ейми. Двамата му синове Бо и Хънтър оцеляват при автомобилната катастрофа, която отнема живота на майка им. Първородният син на Джо Байдън - Бо - юрист по образование и военнослужещ, бивш главен прокурор на Делауер, почина от тумор в мозъка през 2015 г. Ден преди Джо Байдън да встъпи в длъжност, той отдаде специална почит на покойния си син, като каза, че "него трябваше да честваме като новоизбран президент". За сметка на това името на Хънтър беше замесено в няколко скандала със съмнения за злоупотреба със служебното положение на баща му, които помрачиха кампанията на Джо Байдън.
Традицията повелява цялото пространство пред Капитолия да бъде изпълнено със зрителите, които желаят да станат свидетели на историческото събитие - клетвата на новоизбрания президент. Пандемията от Covid-19 обаче промени всичко, като наложи спазването на социална дистанция. Организаторите на церемонията решиха да заменят голямата публика с поле от десетки хиляди знамена, символизиращи американците, които нямат възможност да присъстват във Вашингтон на този ден.
Президентът Бил Клинтън (1993-2001) и съпругата му Хилари Клинтън пристигат на трибуната малко преди началото на церемонията. Четири години по-рано двамата отново бяха тук - Хилари Клинтън беше изгубила изборите срещу Доналд Тръмп, но въпреки всичко не пропусна клетвата му.
Барак и Мишел Обама бяха посрещнати с овации, когато пристигнаха на сцената. Бившата Първа дама на САЩ беше облечена в костюм в цвят бордо, създаден от дизайнера Серджио Хъдзън.
Джордж Буш-младши и Лора Буш
79-годишният Бърни Сандърс - идолът на лявото крило в Демократическата партия - не изневери на стила си. Докато останалите гости на церемонията бяха облечени в дизайнерски палта и костюми, Бърни привлече вниманието на фотографите с шубата и плетените си ръкавици.
Лейди Гага изпя химна на Америка с позлатен микрофон и брошка във формата на гълъб с маслинова клонка - символ на мира.
Лейди Гага и Мишел Обама се прегръщат след изпълнението на американския химн.
Дженифър Лопес беше втората звезда на поп музиката, която озвучи клетвата на Байдън с изпълнение на "This Land is Your Land" и "America the Beautiful".
Камала Харис и Джей Ло
"Демокрацията може да бъде частично забавяна, но никога напълно победена“ - 22-годишната Аманда Горман спечели симпатиите на всички зрители, след като прочете своята поема "Хълмът, по който се изкачваме".
Ще разпознаете този човек дори когато носи маска - Юджийн Гудман беше поканен като специален гост на церемонията на Джо Байдън и Камала Харис, и неслучайно. Гудман беше офицерът, който успя да отклони вниманието на голяма група бунтовници по време на щурма в Капитолия, като се изправи сам срещу привържениците на Тръмп. Записите от инцидента показаха, че полицаят е действал съвсем целенасочено, за да не допусне тълпата да тръгне към коридора, в който са се криели част от евакуираните конгресмени по време на бунта.
Новият вицепрезидент Камала Харис и съпругът й се разделят с досегашния вицепрезидент Майк Пенс и неговата жена. Пенс беше единственият представител на администрацията на Тръмп, който уважи лично ритуала по предаване на властта.
Барак и Мишел Обама
Бил Клинтън носи маска на звезди с надпис "We the People" (първите думи от преамбюла на американската конституция)
Украсата на Капитолия
Междувременно в Палм Бийч, Флорида - Доналд и Мелания Тръмп започват първия ден от новия си живот, независимо от предстоящата втора фаза от втората процедура по импийчмънт.
Изпитанията пред екипа на Байдън и Харис не са за подценяване: здравна криза, икономика, съсипана от пандемията, историческа енергийна трансформация заради климатичните промени и все по-сложна геополитическа позиция на САЩ.