Най-четените български писатели за 2022 г. в Столичната библиотека
Столичната библиотека раздаде годишните си награди за най-четени съвременни български автори, разделени в няколко категории - Писател на годината, Поет на годината, Най-четени автори на художествена литература, Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература, Най-четен автор на биографични книги и Най-четен автор на детска литература.
Подборът е направен на базата на читателската аудитория на библиотеката и използва данни от статистиката на системата й.
Писател на годината - Георги Господинов
Георги Господинов отново е обявен за Писател на годината. Абонатите на Столичната библиотека са търсили неговите книги "Времеубежище", "В пукнатините на канона" и "Физика на тъгата".
,,Когато в един народ има критична маса четящи хора, не всичко е загубено", коментира Господинов.
,,Всяка война не започва и не завършва с първия и последния куршум, а много преди това - и приключва отново доста по-късно с дълга война за думи. Затова четенето не е просто забавление", отбеляза писателят.
Писател на годината - автор на най-четена книга - Захари Карабашлиев
Захари Карабашлиев беше обявен за автор на най-четена книга през 2022 г. - “Опашката”.
Когато прие наградата, той цитира Йосиф Бродски с думите, че за пренебрежението към книгите една нация плаща с историята си.
“Грозната война, която Русия води на територията на Украйна и която е по-скоро война срещу всички нас - четящи, мислещи, свободомислещи хора, е доказателство, че големият руски мислител и писател Бродски е бил прав”, каза Карабашлиев. ,,Затова е важно да изградим друго, фундаментално различно отношение към книгите, за да не се налага да заплащаме с историята си или с бъдещето си."
#1 Най-четен автор на художествена литература - Виктория Бешлийска
Виктория Бешлийска е първа в категорията заради интереса към книгите “Глина” и “Сърце”.
Литературните ѝ идеи идват, след като започва блога си "По дирите на думите", който в момента има няколко десетки хиляди последователи - "хора с отношение към родния език, които имат отношение към нашите традиции, история, култура, хора, които желаят да си спомнят за тях и да подпомагат по някакъв начин тяхното опазване", както тя разказва пред БНР.
#2 Най-четен автор на художествена литература - Георги Бърдаров
Втори най-четен автор на художествена литература е Георги Бърдаров със заглавията “Absolvo te” и “Аз още броя дните”.
#3 Най-четен автор на художествена литература - Здравка Евтимова
Трета е Здравка Евтимова с “Кръв от къртица”, “Зелените очи на вятъра” и “Юлски разкази”.
#1 Най-четен поет - Иван Ланджев
Награда за най-четен съвременен български поет отново получи и Иван Ланджев за „Ти, непрестанна новина“ “Ние според мансардата” и “По вина на Боби Фишер”. Иван Ланджев е поет, есеист и сценарист. Той е творчески директор в рекламната агенция McCann Sofia и e колумнист в "Булевард България", a текстовете му можете да прочетете тук.
Сред най-четените автори на поезия в Столичната библиотека през 2022 г. са: Амелия Личева, доц. Йордан Ефтимов, Кристин Димитрова, проф. Пламен Дойнов, Мирела Иванова, Недялко Йорданов, Георги Борисов , Силвия Чолева, Бойко Ламбовски, Аксиния Михайлова.
#1 Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература - проф. д-р Петър Стоянович
Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература е проф. д-р Петър Стоянович с книгите “Фердинандеум”, “Между Дунав и Нева”, “Сборник по повод 70-годишнината от блажената кончина на Н. В. Борис III цар на българите (1943-2013)” и “Междуцарствието, кризата и битката за българския трон (1886 – 1887)”). Той напомни, че в детството му сградата на Столичната библиотека е била градски комитет на БКП.
“Само като си представя, че споменът на другарите в момента се върти в гроба от това, че една книга за цар Фердинанд Български взема някаква наград - а камо ли за най-четена, точно в техните помещения, на техния площад - както се казва, това е достатъчно”, коментира той.
#2 Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература - Тони Николов
На второ място в категорията е Тони Николов със заглавията “Спомнена София” и “Бленувана София”.
#3 Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература - проф. Вили Лилков
Трети е проф. Вили Лилков с книгите“ Погубената България”, “Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност”, “Доблест и наказание” и “Стопанските абсурди на българския комунизъм”.
Най-четен автор на биографични книги - Катя Зографова
Наградата за най-четен автор на биографични книги получи Катя Зографова за “Бележити жени на/за България – От Кера Тамара до Петя Дубарова” и “Фани Попова-Мутафова – житие и страдание”.
Най-четен автор на детска литература – Катя Антонова
За изминалата година Най-четен автор на детска литература стана Катя Антонова, която на предишното издание на конкурса беше втора.
Най-търсените нейни произведения са от поредицата „Феята от захарницата“.