От Вашингтон до Байдън: Първите дами на САЩ и техните постижения
Първата дама на САЩ е неофициалната титла, която носи домакинята на Белия дом. По принцип позицията се заема от съпругата на американския президент, но в историята е имало и случаи, когато първата дама е била сестра му или жената на държавния секретар (когато държавният глава е бил ерген или вдовец).
„The First Lady“ няма официални задължения и не получава възнаграждения. Първата дама присъства на официалните церемонии заедно с президента, има свой собствен офис, който отговаря за церемониите в Белия дом и е клон на Изпълнителния офис на президента.
В момента първа дама е съпругата на Доналд Тръмп – Мелания, но се очаква през януари да я замени Джил Байдън, тъй като Джо Байдън е обявен за победител в изборите от 3 ноември. Тя ще стане 43-ата първа дама.
„Булевард България“ ви представя някои от най-знаковите фигури, които са били първи дами на САЩ:
Марта Вашингтон
Започваме в хронологичен ред – с първия президент на САЩ Джордж Вашингтон и първата дама – Марта Вашингтон. Те сключват брак през далечната 1759, няколко години преди държавният глава да се включи във Войната за независимост и да бъде обявен за президент.
Макар Марта да е била първа дама, тя не получава тази титла приживе. Всъщност, терминът за първи път се използва от 12-ия президент Закари Тейлър по време на погребалната церемония на Доли Медисън.
Франсис Кливланд
Пренасяме се около век по-напред, за да проследим интересния случай на Франсис Кливланд. Съпругата на Гровър Кливланд е първа дама на САЩ два пъти, и то не поредни, тъй като държавният глава е на поста от 1885 до 1889 и от 1893 до 1897.
Франсис и Гровър са първата двойка, която се жени в Белия дом. Двамата са дългогодишни приятели и се влюбват малко след встъпването в длъжност на Кливланд, след което сключват и официален брак.
Елинор Рузвелт
Тя е една от най-високо ценените първи дами заради своята работа в сферата на дипломацията. Анна Елинор Рузвелт е активист и се бори за човешките права, заради което Хари Труман по-късно я нарича „Първата дама на света“.
Тя е жената, която най-дълго е заемала позицията първа дама на САЩ, заради безпрецедентните четири поредни мандата на съпруга ѝ Франклин Делано Рузвелт.
Елинор (вляво на снимката) управлява офиса си във времената на Втората световна война, а по-късно е част от делегацията на САЩ в общото събрание на Обществото на народите – предшественика на ООН.
Елизабет Труман
Съпругата на Хари Труман често е наричана от него „Шефът“. Може да се каже, че има огромна доза истина.
Тя не само служи като първа дама по време на неговия мандат от 1945 до 1953, но също е и главният му секретар.
Бес, какъвто е прякорът ѝ, и Хари се познават още от ученическите си години в Мисури. Политическата сцена във Вашингтон обаче съвсем не е любимото място на Елизабет. Тя почина през 1982, на 97-годишна възраст.
Жаклин Кенеди
Съпругата на Джон Ф. Кенеди е една от най-знаковите първи дами в историята на САЩ – предимно заради своята грация и превъзходен стил. Тя бе писател и фотограф.
Жаклин преживя много труден период след убийството на съпруга ѝ през 1961. През 1999 попадна в класацията на Gallup за личностите на 20 век, предизвикали най-голямо възхищение у хората.
Патриша Никсън
Съпругата на Ричард Никсън бе първа дама от 1969 до 1974. По-рано Пат, какъвто бе прякорът ѝ, е била и втора дама на САЩ – жена на вицепрезидента.
Двамата с Никсън се женят през 1940 и имат две дъщери – Трийша и Джули. Известни са като „Отбор Никсън“. Пат е известна със своята подкрепа за хората в затруднено положение. Посети много домове за сираци, болници и училища, като стана посланик на редица мисии по целия свят.
Розалин Картър
На снимката Розалин е на балкона в Белия дом, а кадърът се появява във Vogue през 1977. Точно през тази година съпругата на Джими Картър става първа дама на САЩ.
Тя е ангажирана с политическите дела на администрацията и често присъства на срещите в Овалния кабинет. Подкрепя каузи като психическото здраве и равните права на всички граждани.
Розалин Картър е една от петте живи първи дами на САЩ. Тя е на 93 години.
Нанси Рейгън
Съпругата на Роналд Рейгън е бивша филмова звезда. През 40-те и 50-те години тя играе в холивудски продукции като „The Next Voice You Hear“ и „Donovan’s Brain“. През 1952 сключва брак с Роналд, който тогава е президент на Гилдията на филмовите актьори.
Двамата имат две деца. Нанси е първа дама на Калифорния от ’67 до 75, когато съпругът ѝ е губернатор. От 1981 до 1989 е в Белия дом.
Нанси Рейган почина на 6 март 2016 г.
Барбара Буш
Барбара Буш е първа дама по време на мандата на съпруга ѝ Джордж Буш-старши – от 1989 до 1993 г.
Тя е известна с основаването на фондация на нейното име, която се стреми да подобри грамотността в Съединените щати чрез програми, насочени към децата в предучилищна възраст и към родителите.
Барбара Буш почина през 2018 г.
Хилъри Клинтън
Тя изигра изключително важна роля в администрацията на своя съпруг Бил Клинтън и бе неотлъчно до него по време на разкритията за аферата му с 22-годишната Моника Люински, които доведоха до опит за импийчмънт.
След престоя ѝ в Белия дом тя служеше като държавен секретар в администрацията на Барак Обама, а през 2016 загуби президентските избори на САЩ от Доналд Тръмп, макар да получи близо 3 млн. гласа повече.
Лора Буш
Съпругата на Джордж У. Буш, която бе първа дама от 2001 до 2009, остава в историята като активист за образователна реформа и за благосъстоянието на жените и семействата по целия свят.
Тя е бивш учител и библиотекар. Точно тя стои зад историческата реформа на Буш, известна под наименованието „No Child Left Behind Act“ („Нито едно оставено дете“). Лора е автор и на образователната инициатива „Готови да четем, готови да учим“, насочена към най-малките.
Мишел Обама
Тя се среща с Барак Обама, докато работи в адвокатска кантора в Чикаго. Сред юристите тя вече е много разпознаваема фигура, когато влиза в Белия дом като първа дама на САЩ.
Основната инициатива, по която работеше, бе кампанията „Let’s Move“. Тя имаше за цел да се бори срещу наднорменото тегло при децата и да ги призове да бъдат активни и да водят здравословен начин на живот.
Мишел Обама работи и в посока образованието на децата, особено на младите жени. Това прави чрез своите кампании „Reach Higher“ и „Let Girls Learn“.
През 2018 тя издаде своя мемоар и за пет месеца успя да продаде над 10 милиона копия. Германските книгоиздатели от „Бертелсман“ наричат книгата „най-успешната автобиография в историята“.
Мелания Тръмп
Мелания Кнавс, както е словенската ѝ фамилия, е родена в Ново Место през 1970. Още от ранна възраст показва любов към модата и става модел. Работи за агенции в Милано и Париж, а през 1996 се мести в Ню Йорк.
През 2005 се жени за бизнесмен на име Доналд Тръмп и година по-късно ражда сина им Барън. Когато републиканецът спечели президентските избори през 2016, Мелания стана едва втората първа дама в историята на САЩ, която е родена извън страната – след Луиза Адамс.
През 2018 Мелания започна своята кампания „Be Best“, за да спре речта на омразата в онлайн пространството.
Джил Байдън
Макар още да не е станала официално първа дама, се очаква Джил да влезе в Белия дом през януари 2021, тъй като Джо Байдън бе обявен за победител в президентските избори от 3 ноември.
От 2009 до 2017 тя бе втора дама, тъй като демократът бе вицепрезидент по време на мандата на Барак Обама.
Джил е родена в Ню Джърси и се жени за Джо Байдън през 1977. Четири години по-късно се ражда дъщеря им Ашли.
Съпругата на демократа е бивша учителка. Преподавала е английски език и литература в няколко гимназии в продължение на 13 години. Работила е и с хора с психически увреждания.