Овалният кабинет има нов облик: Какво символизират промените
Овалният кабинет в Белия дом години наред символизира властта и величието на американския президент и всеки нов държавен глава по традиция променя декора в зависимост от политиките и вярванията на администрацията си.
След като Джо Байдън влезе в Белия дом на 20 януари, интериорът на Овалния кабинет беше подновен в рамките на часове. Една от най-големите промени е премахването на бюста на Уинстън Чърчил, който Доналд Тръмп държеше в офиса си, и замяната му със статуи на Мартин Лутър Кинг-младши, активиста за граждански права Сесар Чавес, Елинор Рузвелт и др.
Бюстът на Чърчил е в Белия дом още от времето на Линдън Джонсън. По-късно бившият британски министър Тони Блеър дава още една подобна статуя на Джордж У. Буш.
В миналото статуята е ставала обект на остри спорове. Барак Обама я бе извадил от Овалния кабинет и тогавашният губернатор от Арканзас Майк Хъкабий каза, че решението най-вероятно е продиктувано от вярването на президента, че „британците са били империалисти, преследвали дедите му“.
Борис Джонсън, който тогава беше кмет на Лондон, стигна дори по-далеч в думите си и каза, че „президентът, който има кенийски корени, крие неприязън към Британската империя“.
Тръмп върна бюста в кабинета, но сега Байдън отново реши да го премахне. Този път реакцията на Джонсън бе съвсем различна. Британският премиер каза, че Овалният кабинет е „личният офис на президента и той може да го декорира, както намери за добре“, изразявайки надежда, че демократът ще заздрави връзката между САЩ и Обединеното кралство.
Новият президент е поставил около 10 семейни снимки на маса зад бюрото си, а до тях е наредена бронзова статуя на активиста за човешки права Сесар Чавес, който е роден в Аризона и е от латиноамерикански произход. Основател е на Националната асоциация на земеделските работници. През 1994 получава посмъртно Президентския медал на свободата.
Според ABC – тази промяна показва политиката на Байдън – обединение, защита на човешките права и равенство между всички раси.
Синът на Чавес – Пол, каза, че се е съгласил да отдаде под наем на Белия дом статуята на баща си тази седмица и не е имал никаква представа, че демократът ще я постави в Овалния кабинет.
На стената срещу бюрото на Байдън са закачени пет портрета. Четири от тях са на бивши американски президенти – Джордж Вашингтон, Томас Джеферсън, Ейбрахам Линкълн и Франклин Делано Рузвелт. До тях е един от „Бащите основатели“ на нацията Александър Хамилтън, който е бивш финансов министър.
Неговият портрет е точно до този на Джеферсън. Двамата лидери често водели спорове и били несъгласни с методите на другия, но успели да работят заедно.
Администрацията на Байдън съобщи, че картините им са символ на това как „различните мнения на републиканци и демократи са съществени за бъдещето на САЩ“.
В кабинета на новия президент могат да се видят още портретите на водача на Афроамериканското движение за правата на чернокожите Мартин Лутър Кинг и на активистката Роза Паркс.
Този ход на Байдън показва подкрепата му към чернокожите граждани на САЩ, които през 2020 организираха движението „Black Lives Matter“ заради насилието на полицейски служители срещу тях.
Лутър Кинг и Паркс получават писалките на президента Линдън Джонсън, с които той подписва Закона за гражданските права от 1964 г., гарантиращ основните права и свободи на чернокожите американци.
Джо Байдън е запазил завесите, които Доналд Тръмп използваше. Барак Обама нареди в Овалния кабинет да бъдат поставени тъмночервени пердета, но републиканецът след него ги замени със златисти. Те са наследство от администрацията на Бил Клинтън.
Килимът обаче не е същият, който бе постлан на пода преди 20 януари. Това е една от най-големите промени – Байдън е наредил да бъде изваден синият килим, последно използван от Клинтън.
Синьото е цветът на демократите, а червеното – на републиканците.
Байдън е предпочел да запази същото бюро като това на предшественика си. Демократът е сменил стола си – избрал е тъмнокафява кожена облицовка вместо червено-кафявия стол на Тръмп.
Няма ги и военните флагове на републиканеца. В Овалния кабинет виси само американското знаме, което се намира зад бюрото на президента.