Първата папска визита в Ирак - неосъществената мечта на Йоан Павел II
Папа Франциск прави първите си стъпки на територията на Ирак, придружен от премиера Мустафа ал-Кадими.
5 март 2021 г. ще остане исторически ден както за Ватикана, така и за Ирак. Това е първата визита на глава на Католическата църква в държавата - мечта, която папа Йоан Павел II не успява да осъществи.
Още през 2003 г. той иска да посети Ирак, но преговорите със Саддам Хюсеин са прекратени в разгара на нарастващото военно напрежение. Бенедикт XVI също се отказва от намерението си да пътува до Багдад заради съображения за сигурност. Дори през 2019 г. папа Франциск не успява да изпълни тази мисия. Едва сега - въпреки рисковете и въпреки пандемичната обстановка - папата най-после пристигна в Ирак.
Това е първото международно посещение на Франциск от началото на пандемията. 84-годишният папа също носи предпазна маска по време на обществените церемонии в Ирак. Той и неговият предшественик Бенедикт XVI бяха ваксинирани още през януари тази година.
"Месопотамия приветства Негово светейшество папа Франциск".
Папата става поклонник в Ирак, в Ур на халдеите, родина на Авраам, бащата на трите монотеистични религии - юдаизъм, християнство и ислям, казва префектът на Конгрегацията за Източните Църкви, кардинал Леонардо Сандри.
Охраната е неизменна част от организацията за сигурността на визитата.
За първи път папа Франциск използва бронирана лимузина в рамките на международно посещение. Мерките за сигурност са изключително повишени - само няколко дни преди отпътуването му от Рим, военна база в Северен Ирак беше атакувана с ракетен обстрел.
Една от унищожените католически църкви в региона на Мосул, която папа Франциск ще посети при визитата си в Ирак.
Храмът е използван като трибунал след превземането на Хош ал-Биеа от ИДИЛ, след което е разрушен. ЮНЕСКО започна да работи по възстановяването на църквата през лятото на 2020 г.
Папа Франциск е посрещнат в катедралата, посветена на Дева Мария на Спасението - сцена на кървав атентат през 2010 г, който отне живота на 48 души.
"Нека спомена за тяхната жертва да ни вдъхнови, за да подновим нашата вяра в Кръста и в неговото спасително послание на прошка, помирение и възраждане. Християнинът е призован да свидетелства любовта на Христос навсякъде и във всяко време. Това е Евангелието, което трябва да се възвестява и въплъти и в тази възлюбена страна", каза той в словото си.
Християнската общност в Ирак е намаляла почти 5 пъти за периода между 2003 и 2021 г., като в момента наброява близо 300 000 души.
Посещението на папата ще е „утеха и ще се запечати в паметта на иракската католическа църква, въпреки претърпените страдания. В същото време ще бъде силно насърчение към духовенството, богопосветените и миряните да укрепят връзките на единство, общение и свидетелство. А свидетелството е по-силно и по-достоверно, когато се превръща в служение и любов към всички”, казва кардинал Сандри.
74 журналисти от 15 държави ще отразяват визитата на папата в Ирак. Програмата на 4-дневното му посещение включва прояви в Багдад, Наджаф, Ур, Ербил, Мосул и Каракош. Визитата на папата в Ирак ще премине под мотото „Всички сте братя“.
На 7 март той ще бъде в Ербил за светата литургия, която ще предстоятелства на стадион "Франсо Харири". Вечерта Франциск ще се завърне в Багдад, от където ще отпътува за Рим в понеделник сутринта след церемонията по сбогуването.
Йоан Павел II: Папата, който промени света
"Двамата папи": дебат за вярата, пицата и обувките на светия отец