Събитията на 2022: Годината на войната, изборите и бунтът срещу тоталитарния произвол

Годината на войната. Годината на избора между Доброто и Злото. Годината на лудостта на безконтролната власт и страха от ядрено унищожение.

Годината, в която човечеството стигна 8 милиарда души и отново отправи поглед към Луната. 

Годината, в която да притежаваш Twitter, стана по-важно от това да притежаваш която и да е световна телевизия. А модерацията на Facebook се превърна в политическа тема за България. 

Вижте кои бяха най-важните събития на 2022 г. 

Войната в Украйна и краят на мита за руската военна мощ

Войната в Украйна и краят на мита за руската военна мощ

"Войните в Европа рядко започват в сряда" - тази арогантна фраза от руския посланик в ЕС Владимир Чижов изпревари само с една седмица пълномащабната военна инвазия на Русия в Украйна. 

Докато САЩ и Великобритания предупреждаваха света за предстоящата война, службите за сигурност в Париж, Берлин, а и София, се оказаха отчайващо неподготвени за сценария на Путин. 

Войната обаче не свърши за 3 дни, както руското командване се надяваше. Напротив - веднъж завинаги беше развенчан митът за "втората най-мощна" армия в света. Неподготвени, демотивирани, хвърлени на фронта като пушечно месо, руските войници дадоха над 100 000 жертви за 10 месеца. Украинските трактори влачеха танкове със "Z"-свастиката на буксир. Гордостта на Черноморския флот - крайцерът "Москва" - потъна безславно. Стратегически важният Кримски мост на Путин беше взривен.

Докато Русия организираше незаконни референдуми за анексиране, украинската армия освободи Херсон и ключови селища в Донбас с историческа контраофанзива. 

Съпротивата на украинците и геноцидът в Мариупол, Буча и Бахмут

Съпротивата на украинците и геноцидът в Мариупол, Буча и Бахмут

Снимката на Дмитрий Козацки от обсадения "Азовстал" стана един от символите на украинската съпротива срещу терора на руската окупация. Градове като Мариупол и Бахмут бяха сринати със земята, а многохилядното им население - принудено да бяга или да оцелява ден за ден, без светлина, без вода, без топлина, без медикаменти. 

Разстреляните и изоставени тела по улиците на Буча и масовите гробове в Изюм разкриха невъобразимите зверства на руската армия. Травмата от тези ужаси никога няма да бъде забравена.

Украйна обаче не се предаде, а даде пример на света за смелост, свобода, достойнство и човещина. 

"Чернобил", "Запорожие" и опасността от ядрена катастрофа

"Чернобил", "Запорожие" и опасността от ядрена катастрофа

Най-мощната атомна централа в Европа - АЕЦ "Запорожие" - едва не беше взривена заради безумието на руската война в Украйна. 

36 години след аварията в "Чернобил" - централата остана без ток заради окупацията, докато руски войници копаеха окопи в силно токсичната забранена зона около стария взривен реактор. 

Владимир Путин заплаши света с ядрена война, която този път накара дори Китай и Индия да се разграничат от Кремъл. 

Европа се отказва от руския петрол и газ

Европа се отказва от руския петрол и газ

След десетилетия на засилваща се зависимост от Москва - Европа най-после направи стратегическа стъпка към отказ от руски енергийни ресурси. 

Пазарът на природен газ и свързаните с него цени на електроенергията излязоха извън контрол през 2022 г., но алтернативните маршрути и доставчици вече дават резултат - от България до Германия, която за първи път пусна LNG терминал след саботажа на "Северен поток". 

Руската икономика беше подложена на безпрецедентни санкции - от изключването от банковата разплащателна система Swift и блокирането на валутните резерви, до забраната за внос на руски петрол в Европа и изтеглянето на световния бизнес от Москва. 

Бунтът на жените в Иран срещу ислямския режим

Бунтът на жените в Иран срещу ислямския режим

От септември насам Иран преживява най-големите си граждански протести от десетилетия, провокирани от жестокото убийство на младо момиче на име Махса Амини от "нравствената" религиозна полиция заради неправилно поставен хиджаб. 

"Жена, живот, свобода", стана слоганът на масовите размирици, в които жени и мъже от всички възрасти и етнически групи въстанаха срещу ислямския режим. 

Техеран отговори с още по-тежки репресии - над 400 убити протестиращи, стотици ранени и над 18 000 арестувани само за три месеца. 

Covid-19 вече е в историята, само не в Китай Снимка: © Getty Images

Covid-19 вече е в историята, само не в Китай

За първи път от три десетилетия китайските граждани излязоха на масови протести заради недоволството от драстичните блокади на цели градове заради Covid-19.

Докато светът най-после успя да овладее пандемичната вълна, Китай продължава да прилага извънредно репресивни карантинни мерки върху милиони души. 

В годината, в която Си Дзинпин си осигури безпрецедентен трети мандат като лидер на Комунистическата партия, Пекин, Шанхай, Джънджоу и др. поставиха под риск илюзията за незаменимост на тоталитарната власт. 

България остана без редовно правителство след 4-ти поредни избори

България остана без редовно правителство след 4-ти поредни избори

Само 8 месеца след избирането на кабинета на Кирил Петков, правителството беше свалено с първия успешен вот на недоверие от 1989 г. насам. Преди това бе задействано свалянето на Никола Минчев като председател на Народното събрание - ход, който провокира силна ответна реакция на гражданско недоволство и разочарование. 

С поведението си Слави Трифонов умножи потенциала на ИТН по нула, а партията му не успя да влезе в 48 Народно събрание.

ГЕРБ и Румен Радев внезапно откриха общия си интерес в енергетиката и се активираха в невъобразим до преди 2 години синхрон. И въпреки всичко Бойко Борисов не успя да се върне на власт. 

България изгуби една година от европейската си интерграция, докато върви към пети поредни избори през 2023 г. - връщайки хартиените бюлетини въпреки подкрепата на мнозинството от гражданите за машинното гласуване. 

"Let that sink in"

"Let that sink in"

Ако преди 10 годни някой беше казал, че "синята чавка" на Twitter ще е водеща новина по света, нямаше да повярваме. 

Историческата сделка за 44 млрд. долара, с която Илон Мъск придоби социалната мрежа, обаче пренаписа всички правила на медиите и публичния дебат. 

Политици, журналисти и глобални бизнеси бяха пряко засегнати от промените, които се въвеждаха и отменяха за една нощ.

Мъск изгуби първенството си в класацията за най-богатите хора в света, но си спечели нов статут с Twitter - незаобиколим фактор в глобалния дискурс. 

След финала на Световното в Катар - догодина го чакаме в село Стакевци...

Кралицата почина. Да живее Кралят.

Кралицата почина. Да живее Кралят.

На 8 септември 2022 г. Великобритания се сбогува с кралица Елизабет II - най-дълго управлявалия монарх в историята на своята държава, изпреварвана само от Луи XIV в исторически мащаб. 

Само три месеца по-рано милиони души по улиците на Лондон и цялата страна честваха 70-тия юбилей на Елизабет II на престола. Великобритания загуби символ-пазител на единството и спомен за националния дух от военните години. 

Крал Чарлз III наследи Короната, докато Обединеното кралство рискува да се разпадне заради желанието на Шотландия да се отдели. Британската монархия никога няма да бъде същата след Елизабет II.

Сривът на криптото

Сривът на криптото

Ако 2022 г. започна със свръхамбициите на криптопазаритe и NFT, краят ѝ беше белязан от безславния крах на един от най-популярните герои на тази индустрия - FTX на Сам Банкман-Фрийд. 

Един след друг фалираха няколко от най-големите играчи в бранша Three Arrows, Voyager Digital, Celsius Network, FTX, BlockFi. 

Само няколко месеца преди това криптоборсите се рекламираха в паузата на Супербоул. Днес биткойн е с 60% под нивото си от преди една година. 

"Най-значимото откритие на 21 век"

"Най-значимото откритие на 21 век"

Американски учени от Националната лаборатория "Лорънс Ливърмор" в Калифорния осъществиха за пръв път в историята реакция на ядрен синтез, в резултат на която е получена нетна енергия. 

Резултатът от експеримента е огромна крачка в десетилетния стремеж да се намери безкраен източник на чиста енергия, който да помогне да се сложи край на зависимостта от изкопаеми горива.

Създаването на INSAIT - най-важното събитие за българската наука

Създаването на INSAIT - най-важното събитие за българската наука

Световноизвестният учен проф. Мартин Вечев успя да се пребори за създаването на един от най-важните научни центрове на България INSAIT, Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в София. 

Новата структура привлече изследователи на световно ниво в сферата на информационните технологии, които ще формират следващото поколение български IT специалисти и иноватори. 

Годината на смелите доброволци - спасителите на Сашко от Перник и помощниците в наводнените села

Годината на смелите доброволци - спасителите на Сашко от Перник и помощниците в наводнените села

Мисията по откриването на малкия Александър от Перник беше едно от най-запомнящите се събития на 2022 г. в България. Детето, което страда от аутизъм, оцеля след 9 дни в планината край града, докато спасителни екипи и доброволци от цялата страна се опитваха да го открият. 

Два месеца по-рано хиляди мъже и жени се притекоха на помощ на наводнените села в Карловско, като помагаха за изчистването на тонове кални наноси, дървета и унищожена инфраструктура от дворовете на хората. 

Всички те - както и доброволците, които поеха на свой гръб помощта за украинските бежанци, пристигнали след избухването на войната - са истинските герои на България през 2022 г. 

Годината, в която населението на света надвиши 8 млрд. души

Годината, в която населението на света надвиши 8 млрд. души

За първи път човечеството надвиши 8 милиарда души - с тенденция към увеличение, поне до края на века. 

Профилът на световното население става все по-разнообразен. Благодарение на по-доброто здравеопазване и икономически условия хората живеят по-дълго, но неравенствата продължават да са най-голямата разделителна линия. 

Кризите на правителствата в Европа Снимка: © Getty Images

Кризите на правителствата в Европа

Великобритания, Италия, България, Словакия - това са част от държавите, които преминаха през сериозни управленски сътресения. 

Борис Джонсън беше заменен от Лиз Тръс, която падна само 44 дни след назначението си за британски премиер.

Марио Драги беше свален от власт след сложна комбинация от ходове на "приятелите на Путин" в Италия, която доведе на власт кабинета на Джорджа Мелони, поддържан от Берлускони и Салвини. 

Германия разкри бомбастичен опит за преврат, организиран от странна група радикализирани бивши военни, a шефът на киберсигурността в страната беше уволнен заради руски връзки. 

Най-мощната ракета в историята полетя към Луната, a "Джеймс Уеб" погледна дълбоко във Вселената

Най-мощната ракета в историята полетя към Луната, a "Джеймс Уеб" погледна дълбоко във Вселената

НАСА направи най-важната си стъпка към завръщане на човешките мисии на Луната с трудния, но успешен старт на ракетата SLS. 

Каченяит на нея космически кораб "Орион" беше първият етап от мисията "Артемида", която цели да изпрати хора на Луната до 2025 г.

Междувременно телескопът "Джеймс Уеб" изпрати най-дълбокото и рязко инфрачервено изображение на далечната Вселена досега и невидими досега области на раждане на звезди. 

Инфлацията и вдигането на лихвите

Инфлацията и вдигането на лихвите

Федералният резерв, Европейската централна банка, Bank of England последователно вдигаха основните лихвени проценти, за да се справят с ефектите от инфлацията.

Лихвите не бяха вдигани в еврозоната от 11 години насам. Икономическата активност вече се забавя, войната в Украйна доведе до тежки проблеми за световната икономика, покупателната способност на хората е под натиск, а несигурността остава и занапред. 

Аржентина е новият световен шампион

Аржентина е новият световен шампион

На 35 години Лионел Меси най-после спечели най-важния трофей в кариерата си и пренаписа историята на аржентинския футбол. 

Меси е първият човек, който печели две отличия "Златна топка" за най-добър играч на световно първенство - през 2014 и 2022. Той е и първият футболист, който е успял да отбележи гол във всяка фаза на турнира в настоящия му формат. 

36 години след като Марадона вдигна купата, Аржентина има нов национален герой. 

Антиваксърският скандал с Джокович и оттеглянето на Федерер и Серина Уилямс Снимка: © Getty Images

Антиваксърският скандал с Джокович и оттеглянето на Федерер и Серина Уилямс

Отказът на Новак Джокович да се ваксинира срещу Covid-19 доведе до един от най-шумните скандали на годината, след като Австралия му забрани да участва на турнира от Големия шлем поради нарушаване на карантинните правила на държавата. 

Сърбинът успя да вземе своята 21-ва титла с победата на Уимбълдън, но все пак изостава зад рекордьора Надал. 

2022 г. беше и годината, в която Роджър Федерер и Серина Уилямс решиха да сложат край на професионалната си състезателна кариера. 

Краят на конституционното право на аборт в САЩ Снимка: © Getty Images

Краят на конституционното право на аборт в САЩ

Върховният съд в САЩ отмени едно от най-важните и оспорвани свои решения - "Роу vs. Уейд", или конституционно защитеното право на жената да направи аборт. 

Този проблем се превърна в една от водещите теми на изборите през ноември, когато прогнозираната "Републиканска вълна" срещу доминацията на Демократите се провали. 

Десницата в САЩ намери нова звезда в лицето на Рон Десантис, но Доналд Тръмп, който вкара трима консервативни съдии във Върховния съд, още не се е отказал.

2023 г. ще е решаваща за следващите президентски избори. 

Скандалът с Telus и модерацията на Facebook в България Снимка: © Getty Images

Скандалът с Telus и модерацията на Facebook в България

Фалшивите новини и дезинформацията в българското Facebook-пространство не са нищо ново, но войната в Украйна отключи дълго премълчавания дебат за опасно неадекватната модерация в социалната мрежа. 

Водещи обществени фигури бяха заглушени заради изказвания срещу войната и агресията на Русия, докато алгоритъмът на FB отказваше да санкционира очевиден език на омразата и заплахи с насилие.  

На прицел се оказа българското подразделение на Telus - от подписката с настояване за преразглеждане на механизмите за контрол на съдържанието, до акцията на BIRD, които пряко атакуваха служителите на компанията - подизпълнител. 

 

Краят на безкрайния растеж: Ударът по големите медийни и технологични компании Снимка: © Netflix

Краят на безкрайния растеж: Ударът по големите медийни и технологични компании

2022 г. беше първата, в която Netflix отбеляза спад на броя  на абонатите си, докато платформата започна да обмисля пускане на реклами и направи завой към видеоигрите. 

Годината беше трудна за най-големите технологични и медийни компании на фона на високата инфлация и охлаждането на финансовите пазари. 

Meta, Tesla, Disney и Amazon отбелязаха спад с между 45 и 65% на пазарната си капитализация след рекордните пандемични нива, а десетки хиляди служители бяха съкратени заради оптимизацията на разходите. 

Големите личности, които загубихме през 2022 г.

Големите личности, които загубихме през 2022 г.

Внезапната смърт на Андрю Флечър през май 2022 г. беше пълен шок за почитателите на Depeche Mode. 

Тази година загубихме множество големи имена в музиката - като композитора на Twin Peaks Анджело Бадаламенти, певицата Оливия Нютън-Джон, рапърът Кулио, рокендрол легендата Джери Лий Луис, Мийтлоуф и други. 

Шамарът на Уил Смит и странните "Оскари" Снимка: © Getty Images

Шамарът на Уил Смит и странните "Оскари"

За Уил Смит "Оскари" 2022 трябваше да са само повод за добро настроение - той беше номиниран за най-добър актьор за ролята си във филма „Крал Ричард“. Така изглеждаше и в началото на церемонията, когато Смит мина по червения килим и позира пред фотографи и фенове заедно със съпругата си, актрисата Джейда Пинкет Смит.

Всичко приключи в момента, в който Крис Рок излезе на сцената и реши да се поиграе с обръснатата глава на Пинкет, страдаща от алопеция. 

Шамарът, който Уил Смит "заши" на Рок, пред очите на милиони зрители доведе до огромен скандал и го лиши от мястото му във Филмовата академия. Смит прекара цялата година в публични извинения и терапия. 

Ние използваме "бисквитки" и други персонализиращи технологии, за да подобрим вашето преживяване в нашия сайт, да ви покажем персонализирано съдържание, таргетирана реклама, за да анализираме трафика на сайта и да проследим откъде идва нашата аудитория. Ако искате да разберете повече по темата можете да прочетете нашата "Политика на поверителност", както и "Политика за съхранение на личните данни", съобразно регламента за GDPR, който е в сила от 23 май 2018г.

Избирайки "Приемам", вие се съгласявате да използваме вашите "бисквитки" и други трафични данни.

Приемам