Brexit е „икономическо бедствие“ за Обединеното кралство и Германия Снимка: © Getty Images

Brexit е „икономическо бедствие“ за търговските и инвестиционните връзки между Обединеното кралство и Германия, което води до спад на преките германски инвестиции и намалява значението на Обединеното кралство като търговски партньор. Това смятат германски икономисти.

На 23 юни 2016 г. Великобритания гласува за излизане от Европейския съюз и в началото на 2021 г. напусна единния пазар на ЕС.

„Brexit е икономическа катастрофа и за двете страни“, заяви пред Reuters Фолкер Трайер, ръководител на отдела за външна търговия в Германската индустриално-търговска камара (DIHK).

Миналата година Германия е изнесла за Великобритания стоки на стойност 73,8 млрд. евро (80,57 млрд. долара), което е с 14,1% по-малко от 2016 г. В годината на референдума кралството бе третият най-важен експортен пазар на Германия, но до 2022 г. страната се е смъкнала до осмо място, отбеляза Трайер.

Като търговски партньор – измервайки комбинирания износ и внос – Обединеното кралство е загубило още по-голямо значение оттогава насам, като е паднало от пето на единадесето място, добави той.

Обемът на германските преки инвестиции в Обединеното кралство също е намалял. През 2021 г. той е възлизал на около 140 млрд. евро, което представлява спад от 16,1% в сравнение с 2016 г.

По данни на DIHK в момента около 2163 германски дружества са активни в Обединеното кралство, което е с 5,2% по-малко в сравнение с 2016 г.

Междувременно много британски компании са се установили в Германия през последните години - явно търсейки излаз към ЕС. Germany Trade and Invest (GTAI), организация, която помага на международни компании да започнат бизнес в Германия, е преброила повече от 1000 нови предприятия от Обединеното кралство след гласуването за Brexit.

Само през миналата година е имало 170 нови предприятия, като този брой е надминат само от компании от САЩ и съседната на Германия Швейцария.

“Очакваме запитванията от Обединеното кралство да останат на високо ниво“, заяви управляващият директор на GTAI Роберт Херман. „За британските компании е важно да имат опора в ЕС.“

Той добави, че размерът и централното местоположение на Германия са предимство при привличането на британски компании.

„Излизането на Обединеното кралство от ЕС затрудни нашите тесни търговски отношения и все още съществува значителна несигурност в планирането и правната сигурност в бизнеса на германските компании в Обединеното кралство“, каза Трейер.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Главчев назначи нови зам.-министри, сред които и кадър на ГЕРБ

Служебният кабинет назначи двама нови министри

16:04 - 14.05.2024
Важно днес

Служител на ООН е убит при обстрел срещу хуманитарен конвой в Газа

Първият чуждестранен хуманитарен работник на ООН, убит в Газа, е индийски гражданин

15:48 - 14.05.2024
Важно днес

Зелена бюлетина за Народно събрание, синя - за Европарламент. ЦИК представи образците за 9 юни

ЦИК показа хартиените бюлетини и как ще се гласува с машини на 9 юни

15:04 - 14.05.2024
Политика

Призракът на инфлацията – митът за еврото, който България трябва да разсее

Европейски министри споделят опит за въвеждане на единната валута на конференция в София

14:28 - 14.05.2024