Най-богатият руснак в Силициевата долина се отказа от руското си гражданство Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Най-богатият руснак в Силициевата долина Юрий Милнер обяви, че се е отказъл от руското си гражданство.

В публикация в Туитър той пише, че е напуснал Русия "завинаги" още през 2014 г. след анексирането на Крим. По-рано тази година компанията му DST Global публикува изявление, в което осъди войната на Русия срещу Украйна - "нейната суверенна съседка", а благотворителната му фондация се обяви срещу "непровокираните и брутални нападения срещу цивилното население".

Роденият в Москва милионер е основател на фирмата за рисков капитал, DST Global, която е един от ранните инвеститор в редица технологични титани, сред които "Facebook", "Twitter" и "Airbnb".

"Аз и семейството ми напуснахме Русия завинаги през 2014 г. след руското анексиране на Крим. А това лято официално завършихме процеса на отказване от руското си гражданство", пише Милнер в профила си.

На уебсайта на компанията изрично е посочено, че 97% от личното богаство на Милнер е "създадено извън Русия" и подчертава, че той "никога не се е срещал" с президента Владимир Путин.

Според индекса на милиардерите на "Блумбърг" богатството му се оценява на близо 3,5 млрд. долара. В интервю за изданието през март той казва:

"Не мога да променя факта, че съм роден в Русия. Не мога да променя факта, че имахме няколко руски фондове".

От 1999 г. Милнер има израелско гражданство и не е посещавал родината си от 2014 г. насам. Благотворителната му фонданция "Breakthrough Prize Foundation отпусна още през март над 11 млн. долара в помощ на украинските бежанци и учените, принудени да напуснат страната.

Важно днес

"България еър" обяви отстъпки до 35% за 12 дестинации в Европа и Близкия изток

Билетите са на промоционални цени до 23 януари

15:40 - 07.01.2026
Важно днес

САЩ проведоха мащабна операция за задържане на петролен танкер, плаващ под руски флаг

Според американските власти корабът е превозвал петрол от Венецуела и Иран в нарушение на наложените санкции

15:25 - 07.01.2026
Текстове от партньори

Как Billa гарантира спокоен преход към еврото

От 1 януари веригата продължава двойното обозначаване на цените, като всички суми се изписват първо в евро, а после и в лева, както на етикетите, така и на касовите бонове.

14:41 - 07.01.2026
Важно днес

Касите на БНБ ще работят извънредно всяка събота до края на януари

БНБ работи извънредно в София и още пет града в страната

14:29 - 07.01.2026
Живот

"Шаманът" от Капитолия вече не е фанатичен фен, а критик на Тръмп. И иска да е губернатор

Джейк Анджели с изкуствените рога мисли, че Тръмп предава американците

14:22 - 07.01.2026
Важно днес

Стотици полети са отменени, има жертви и наводнения заради лошото време в Европа

Шестима души са загинали заради тежките зимни условия

13:03 - 07.01.2026
Живот

Почина най-големият предател на ЦРУ и двоен агент за КГБ Олдрич Еймс

Заради изнесена от него информация са провалени над 100 мисии в СССР и са убити поне 10 американски агенти

12:41 - 07.01.2026
Живот

"Токсичната майчинска група", или скандалът, който скара две от най-известните тийн звезди на Disney

Интригите в група за млади майки доведе до конфликт между Ашли Тисдейл и Хилари Дъф

12:04 - 07.01.2026
Важно днес

Анонимен трейдър спечели над $400 000, като „предвиди“ ареста на Мадуро

Случаят повдига въпроса за теч на секретна информация

11:48 - 07.01.2026