Новината е последно обновена в 17:52 ч.
Гласуването по промените в Закона за съдебната власт претърпя обрат. Депутатите решиха, че Висш съдебен съвет с изтекъл мандат няма да може да избира главен прокурор, както и председатели на върховните съдилища. Промяната беше приета на второ четене и официално ще влезе в сила.
Това се различава от приетия вчера доклад на правната комисия в парламента. В него тази поправка беше отхвърлена с гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС-Ново начало (Делян Пеевски).
Днес обаче текстът, който се отнася до избирането на главен прокурор и председатели на върховните съдилища, събра неочаквано мнозинство от всички парламентарни групи.
Tекстът беше подкрепен от 208 депутати - всички без ДПС-Ново начало (Пеевски). "За" изненадващо гласуваха и от ГЕРБ и БСП, които вчера в правна комисия бяха "против".
Новината идва и на фона на съставянето на редовен кабинет. Днес изтече финалният състав на кабинета "Желязков", което създава впечатление за негласна договорка между недопускането на Борислав Сарафов до поста главен прокурор и наличието на редовен кабинет.
Постът на главен прокурор е ключов за цялата съдебна система в България, защото той ръководи прокуратурата и може да влияе върху всички равнища, включително за това кое важно разследване ще се задейства или смачка. От главния прокурор зависи и как ще работят подчинените му по дела от високо обществено значение, които засягат всички хора - корупция, външна зловредна намеса, големи финансови измами, злоупотреба с общесствени поръчки с власт по общините и много други.
Впоследствие парламентът прие окончателно на второ четене и промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се прекратява започналата процедура по избор на главен прокурор. Единствен кандидат за поста е изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов.
Започналите процедури, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват, а едно и също лице няма право за повече от шест месеца да бъде временно изпълняващ функциите на главен прокурор, на председател на Върховния касационен съд или на Върховния административен съд, решиха депутатите днес.
Отхвърлени бяха обаче предложенията временно изпълняващият функциите да не може да бъде кандидат за председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор или изпълняващ до този момент длъжността заместник на председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор.
С промените в закона депутатите ограничиха броя на заместниците на главния прокурор до двама и изрично беше посочено кои свои правомощия може да им възлага той.
Още по темата:
Изборът на Сарафов ще бъде спрян, но ГЕРБ, БСП и Пеевски го оставиха на поста главен прокурор
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: