Пожар предизвика километрично задръстване на магистрала “Тракия” в района на Пазарджик Снимка: © Screenshot/Facebook

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Пожар е възникнал край автомагистрала „Тракия“ в района на 82-ия километър, близо до Пазарджик, в посока Бургас. Огънят е обхванал сухи треви и храсти в непосредствена близост до пътното платно, като гъстият дим се е разпространил до 86-ия километър, малко преди отбивката за Пазарджик.

Движението в участъка е силно затруднено. Преди пожара е станала и катастрофа, което допълнително усложнява обстановката. По данни на шофьори в социалните мрежи, има километрични опашки от автомобили.

На място са два екипа на пожарната, както и полицейски патрули, които регулират трафика.

Движението се извършва само в едната лента, но засега не се налага пренасочване на движението.

Огънят е овладян частично и силното задимяване е намаляло.

Водачите трябва да шофират с много по-ниска скорост от допустимата и да не отклоняват вниманието си, за да снимат пожара с мобилни телефони, предупреди говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов пред БНР.

Няма засегнати сгради или инфраструктура. Причината за пожара все още не е установена.

Междувременно в района на Сунгурларе продължава борбата с голям горски пожар, избухнал късно вечерта в петък. Огънят е достигнал склоновете на Стара планина и се приближава към селата Славянци и Скала.

В гасенето участват десет пожарни екипа, служители на горските стопанства и военен хеликоптер, като се очаква и втори да се включи. Евакуирани са 40 души от дома за възрастни хора в Славянци.

Пламъците са обхванали около 2700 декара, а макар засега да няма пряка опасност за населението, ситуацията остава динамична и зависи от посоката на вятъра. Кризисният щаб на общината работи на място, за да координира действията.

Спорт

България изпраща легендарния Димитър Пенев

Стотици фенове, спортни легенди и политици дойдоха на поклонението

10:35 - 05.01.2026
Важно днес

Богдана Панайотова все пак подаде оставка като главен архитект на София

Два месеца след като Васил Терзиев я поиска

10:30 - 05.01.2026
Важно днес

18-годишен загина при тежка катастрофа между три автомобила край Велико Търново

Още четирима души са ранени и настанени в болница, проверява се версия за организиран дрифт

10:24 - 05.01.2026
Политика

Новото лице на Каракас - коя е Делси Родригес, която Вашингтон "избра" за лидер на Венецуела

Още преди произнасянето на съда и военната операция във Венецуела Родригес бе избрана за приемлив временен заместник на Мадуро от американските власти

10:11 - 05.01.2026
Важно днес

Умишлен палеж остави без ток хиляди в Берлин, отговорност поеха крайнолеви екстремисти

Извършителите определят атаката като протест срещу климатичната криза

10:01 - 05.01.2026
Важно днес

Повреда в антена е причината за огромния срив на полетите в Гърция

На този етап властите изключват версията за саботаж или кибератака

09:06 - 05.01.2026
Кино и сериали

Любовното послание на Тимъти Шаламе към Кайли Дженър след наградата за Marty Supreme

Актьорите от Hacks се пошегуваха с оранжевите костюми на Шаламе и Дженър

08:46 - 05.01.2026
Важно днес

Жълт код за силен вятър и поледици в началото на седмицата

Дъждът ще преминава в сняг в крайните северозападни райони

07:56 - 05.01.2026