През последните години една оранжева напитка царува над градските среди по света - Aperol Spritz триумфира от Италианската ривиера и Лазурния бряг през бизнес партита на Уолстрийт, та чак до варненските плажове и залезите над Витоша.
Между другото в някои градове на Италия аперитивът си има и специално отделено време от деня за консумация. Точно в "Аperol o'clock", който изобщо не се съобразява с астрономическото време, хората спират, за да отбележат края на работния ден и да се почерпят с освежаващия коктейл. Най-често това се случва в компанията на приятели.
Не е особена изненада, че горчиво-сладкият и много много оранжев Aperol Spritz е сред най-популярните коктейтли в света.
А заедно с него може да се озовете на пътешествие до Барселона при това с ВИП билет за музикалния фестивал Primavera Sound. Как? Aperol Spritz търси оригинални лични снимки, на които улавяте залез в компанията на оранжевия коктейл. За повече подробности около играта, която продължава до 15 септември, прочетете на сайта.
Само допреди 20 години коктейлът е можел да се намери само в скромните остерии (таверни) и автентичните местни барове в Италия.
Aperol Spritz е известен с яркооранжевия си цвят, заради който често е наричан "италиански залез в чаша". Първоначалната версия на тази напитка обаче изобщо не е била оранжева.
Тя води началото си още от 18-и век, когато Австрия окупира региона Венето и го управлява в продължение на десетилетия. Австрийците никак не харесвали по-тежкото на вкус венецианско бяло вино Малвазия, така популярно в региона по това време, и затова го разреждали с газирана вода, за да му придадат по-леко усещане.
Идеята да се използва местното пенливо вино Просеко и да се смесва с горчив ликьор обаче дошла много по-късно. Смята се, че венецианците решили, че разреденото вино е твърде леко и затова започнали да добавят Aperol.
Самият Aperol, който днес е най-популярният ликьор за шприц в света, е измислен през 1919 г. от братята Луиджи и Силвио Барбиери. След близо седем години експерименти, те създали рецептата и я представили на панаира в Падуа.
Алкохолната напитка обаче не печели веднага сърцата на италианците, но сладко-горчивия вкус и по-ниското съдържание на алкохол, постепенно я превръщат в основно питие в италианските барове. Култовата рецепта за Aperol Spritz обаче е тази, която я превръща в така търсена съставка.
Според статистиката на Campari, ежедневно се консумират близо 300 000 коктейла Aperol Spritz само в родното място на аперитива - Венето. Той е особено популярен и в други част на Италия, както и в Германия, САЩ, Франция и Великобритания, където основната му алкохолна съставка отчита високи продажби.
Това, което допринася за масово популяризиране на Aperol Spritz, е промяната в алкохолните навици на новите поколения. Ако преди половин век на мода са били силните алкохоли, от които трудно се възстановявате на следващата сутрин, то днес тенденцията е към по-леките напитки.
Акцентът също така е върху социализацията, разговорите и срещите с приятели.
Отделно, аперативът събужда апетита ви вместо да го подтиска. Смята се, че лекият вкус на Aperol стимулира храносмилателните сокове и повишава апетита. Портокаловите резенчета, с които често се сервива питието допълнително стимулират вкусовите рецептори.
Един от най-големите предимства на напитката е, че, за да я сътворите трябва само да можете да отброявате от три назад - почти като броенето на Нова година, защото съотношението в приготвянето е именно 3:2:1. Това се отнася за 3 части Cinazno To Spritz (90 ml), 2 части Aperol (около 60 мл) и 1 част газирана вода или сода (около 30 мл).
За повече естетика и най-вече за подсилване на вкуса се добавя и резенче портокал, което прави напитката още по-привлекателна и достойна за пост в Instagram.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: