Една на 30 000 жени се ражда са XY хромозоми, но това не значи, че не е жена Снимка: © Screenshot Nova TV

Приблизително 1 на 25 хиляди мъже е с XX хромозоми (женски б.р.), а 1 на 30 000 жени има XY хромозоми (мъжки б.р.). За тези особености обикновено се разбира случайно, едва когато тези хора потърсят лекар заради репродуктивни проблеми. Това разказа от практиката си проф. Алексей Савов, началник на Националната генетична лаборатория в „Майчин дом".

Така, в редки случаи, е възможно жена да има XY хромозоми, а мъж – ХХ.

Всяка година в България се раждат около 50 хиляди деца. Едно или две от тях може да имат подобни особености в гените, но при раждането това няма как да бъде установено. Полът се вписва според вида на външните полови белези – мъж или жена, обясни проф. Савов по Nova TV. От думите му стана ясно, че хората с подобни генетични особености на практика отговарят като поведение и психика на външните им полови белези, но не не могат да имат деца.

„Срещали сме в практика мъже с XX и жени с XY, но те имат репродуктивни проблеми, защото гаметите, половите клетки, отсъстват. Ние на практика ги откриваме тези особености, дори не ги наричам аномалии, когато един такъв индивид в изградена двойка се обърне към нас заради репродуктивни проблеми, случайно. Назначаваме изследвания и виждаме, че мъжът има две X хромозоми, същите като на жена му, но той физикално е мъж – и като външни полови белези, единствено му е нарушена репродуктивната функция. Естествено, може да видите известни девиации във вътрешните полови белези, но ментално, повечеденчески и във всички други параметри това са мъже или жени“, обобщи генетикът.

От думите му стана ясно още, че дори една жена да има хромозоми, присъщи на мъжкия пол, това не означава, че тя ще развие характерни за мъж особености - и като физика, и като психика.

Ако един индивид има XY хромозома, но Y хромозомата не работи или целият генен контрол е спрян, тя си се развива физикално и ментално абсолютно като жена. Има един единствен проблем – не може да ражда деца, инфертилна е, нейната репродуктивна система не работи и няма как да бъде възстановена,“ обобщи проф. Славов.

Така стои генетично ситуацията и с мъжете, които са с ХХ хромозоми.

Според професора въпросът за оценка на пола е особено деликатен в подобни ситуации и генетичните особености невинаги дават някакво физическо предимство.

„Според мен при една добра тренировка могат да се постигнат качества при отделните индивиди, които надхвърлят очакването за това в женския спорт. И е много деликатен въпросът трябва ли в такива случаи, ако някои има такива качества, веднага да бъде набеждаван, че играе нечестно и че реално не е правилно оценен неговият пол,“ каза проф. Славов.

Попитан за скандала в женския бокс около съсезателките от Алжир Имане Калиф и Лин Ю Тин от Тайван, за който има твърдения, за момента неподкрепени с доказателства, че „не са издържали тест за пол“, професорът коментира, че би могъл да отговори, само ако е ясно за кои тестове става въпрос и какви са резултатите от тях.

„Никой не изнесе информация какъв е този тест за пол. Основната информация, която ще намерите на тест, е: оценка на външните и вътрешни полови белези, оценка на това какви хромозоми има, в момента намесват и нивата на тестостерон, които са коренно различни при типичните жени и при типичните мъже, но дали са проведени всички тези тестове и какви са резултатите - на нас не ние е ясно“, каза генетикът.

Той допълни, че генетиката е константа и приемът на хормони няма как да доведе доведе до промени.

Момичето с XY-хромозоми, което се подложи на хормонална терапия заради спорта

"Изследвайте я за хромозоми" - Светлана Станева остана без медал в бокса


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Изживейте магията на Хогуортс със специалната селекция „Перон 9¾“ в EON Видеотека

Всички филми за Хари Потър и Фантастични животни – от първото писмо до Хогуортс до последната битка за съдбата на магьосническия свят.

16:36 - 18.09.2024
Бизнес

Лихвите по депозити достигнаха 3,5% в приложението на tbi bank

Инфлацията вече не "яде" спестяванията

14:13 - 18.09.2024