12 училища от цяла България ще имат шанс да станат "посланици" на Европарламента, а най-добре представилите се сред тях ще спечелят пътуване до Страсбург за своите възпитаници.
Програмата на ЕП е предназначена за ученици и учители от средни, профилирани и професионални училища - от различни региони на страната и с различен образователен и социален произход.
Кампанията за кандидатстване вече започна на 21 август.
Всеки, който иска да се включи, има време да го направи до полунощ на 24 септември (неделя).
През новата учебна година, която ще съвпадне и с Евроизбори 2024 г., основната тема на Училищата-посланици на ЕП ще бъде важността на гласуването.
Гимназистите се запознават с правата си на европейски граждани, работата на българските евродепутати и са насърчавани да участват активно в демократичните процеси на ЕС.
От учителите и учениците се изисква да извършват дейности като създаване на информационен пункт (включително онлайн), организиране на събития във връзка с Деня на Европа или създаване на съдържание за социалните мрежи. Те осъществяват връзка с членове на Европейския парламент, други посланици и партньори и се ангажират със своите общности.
При успешно завършване на тази програма училищата са сертифицирани като "посланици" на Европейския парламент. Сертификати получават и учителите и тийнейджърите, които отговарят за програмата.
Учениците от най-добрите училища-посланици ще имат възможността да пътуват до Страсбург за сесия на програма „Евроскола“ или други събития, организирани от Европейския парламент в държавите членки и Брюксел или Страсбург.
Кандидатите трябва да представят кратко мотивационно писмо и кратко описание на поне една от възможните дейности, с които училището може да помогне за по-добрата информираност за Евроизбори 2024 и за повишаване на активността сред учениците, които ще имат право да гласуват за първи път.