Кание Уест загуби едно от най-известните си партньорства с моден бранд - adidas - заради скандала, който провокира с обидните си антисемитски изказвания в последните седмици.

Уест и adidas произвеждаха заедно спортни обувки под марката Yeezy от 2015 г. насам. Влизането на рапъра на този пазар беше една от причините да се превърне в милиардер за няколко години.

Сега обаче adidas съобщават, че прекратяват цялото производство на продукти, създадени в сътрудничество с него, и спират всички плащания към музиканта и компаниите му.

Yeezy е търговска марка, притежавана от Кание Уест, но adidas са "едноличен собственик" на всички дизайнерски права на съществуващите продукти.

обувки от пяна от партньорството на кание уест и adidas yeezy

Според оценката на германската компания, това ще струва около 250 млн. евро за една година. Решението влиза в сила незабавно, а в сайта на adidas вече няма достъп до моделите от Yeezy.

Причината за разрива са серия от неадекватни изказвания на Кание Уест, в които той обвинява евреите, че контролират "гласа" на чернокожите хора, защото притежават или управляват големи модни, издателски, спортни или филмови компании.

Преди седмици Twitter и Instagram прекратиха достъпа на Уест до профилите му в социалните мрежи заради език на омразата срещу евреите. Това го провокира да обяви, че ще купи платформата Parler - сборен форум на радикализирани фенове на Тръмп и любители на конспиративни теории.

От adidas определят коментарите му като "неприемливи, изпълнени с омраза и опасни". Изявленията му "нарушават ценностите на компанията - разнообразие и приобщаване, взаимно уважение и справедливост".

Прекратяването на партньорството в Yeezy слага край на доста доходоносен бизнес за adidas, който според Bloomberg е донесъл приходи в размер на близо 1,7 млрд. долара за adidas. Договорът на adidas с Уест е бил със срок до 2026 г.

Компании като Balenciaga и Gap също прекратиха всички връзки с рапъра, а дългогодишната му мениджърска агенция CAA вече отказва да го представлява.

Решението на adidas дойде след публичен призив от страна на председателя на Централния комитет на евреите в Германия Йозеф Шустер.


Свръхбогатите хора като Елон Мъск, Доналд Тръмп и Кание Уест все повече се интересуват от купуване на социални мрежи Тръмп, Мъск, Кание: Свръхбогатите купуват социални мрежи, но защо?


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Младите лекари подновиха протестите си. Здравният министър каза, че те не са системата

Млади лекарите, специализанти и студенти по медицина подновиха протестите си срещу властта след като като поискаха, но не получиха увеличение на възнагражденията си.

20:20 - 07.10.2025
Важно днес

Съдийската колегия на ВСС ще пита кой иска да стане председател на ВАС за шест месеца

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет реши да попита съдиите от Върховния административен съд дали някой от тях иска да стане изпълняващ функциите председател на ВАС.

19:54 - 07.10.2025
Важно днес

Десислава Атанасова стана докладчик по делото срещу избора на кабинета "Желязков" в КС

Парламентарните групи на "Възраждане", "Величие" и МЕЧ внесоха в Конституционния съд искане за обявяване на противоконституционност и невалидност на решенията на 51-вото Народно събрание от 16 януари.

18:40 - 07.10.2025
Важно днес

Златото счупи исторически рекорд с по-голям ръст от пандемията и Голямата рецесия

Глобалните геополитически и икономически сътресения вдигат цената на благорния метал с всеки изминал ден

18:33 - 07.10.2025
Технологии

Нобеловата награда за физика е за трима учени с ключов принос за бъдещите квантови компютри

Тримата учени показват как квантови явления могат да бъдат използвани в реални електронни устройства

16:32 - 07.10.2025
Технологии

Vivacom 5G Pro 2 дава достъп до най-новите технологии на страхотна цена

Неговата цена го прави перфектен, както за родителите ви и учениците вкъщи, така и за всеки, за когото добрата сделка е по-важна от логото на гърба на смартфона.

16:01 - 07.10.2025
Важно днес

АПИ ще спира движението към София по АМ “Тракия” четири пъти дневно, за да намали задръстванията

Ограничението ще важи между 24-ти и 33-ти км, където тече ремонт

15:40 - 07.10.2025
Важно днес

Шофьорите на Роби Уилямс заснели как от ДАИ им искат подкуп

Двамата инспектори, уличени в корупция, остават за постоянно в ареста

14:13 - 07.10.2025