11-месечно бебе и 28-годишен мъж са починали от менингит, а други две деца са в тежко състояние след менингококова инфекция. Случаите са от София и Пловдив.
Министерството на здравеопазването потвърди, че на 25 март в детската болница „Проф. Иван Митев“ е починало 11-месечно бебе след менингококова инфекция. В същата болница от менингит се лекува и 13-годишно дете, което в тежко общо състояние. Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ се извършва проверка в лечебното заведение.
Междувременно Nova TV съобщи за втори смъртен случай. Районната здравна инспекция в Пловдив е потвърдила, че 28-годишен мъж от Ямбол е починал от менингокова инфекция в пловдивска болница.
Мъжът се е почувствал зле по време на пътуване и е постъпил в болницата в Първомай, където е починал. Случаят е от преди около месец и половина. В Инфекциозната клиника на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив е настанено и друго дете с менингококова инфекция.
По данни на МЗ от началото на настоящата година в страната са регистрирани 8 души с инвазивна менингококова болест, в различни възрастови групи. През предходни години броят на случаите е средно 3-4 годишно, а през 2019 г. заболелите са били 11.
Оттам уточняват, че настоящите случаи нямат епидемиологична връзка помежду си. Четири от заразените деца в ученическа възраст, като спрямо контактните лица са предприети мерки – наблюдение и карантина. Проведени са консултации и с инфекционист.
Инвазивната менингококова болест е заболяване, което се характеризира с есенно-зимна сезонност и отделни случаи се регистрират всяка година в страната, обясняват от здравното министерство.
Симптомите изискват незабавна медицинска помощ:
- повишена температура
- силно главоболие
- скованост на врата
- гадене и повръщане
- чувствителност към светлина
- объркване или променено умствено състояние
- обрив (червен или виолетов обрив, който не избледнява при натиск)
- учестено дишане
- студени ръце и крака
Важно е да се отбележи, че не всички с менингококова болест проявяват всички тези симптоми.
Заболяването се причинява от различни групи менингококи, които могат да доведат до тежки заболявания като менингит и отравяне на кръвта (сепсис).
Срещу менингококите от група А и B съществуват ваксини, които обаче не са част от задължителния имунизационен календар в България. Имунизациите с тях са препоръчителни и се прилагат по желание срещу заплащане.
Според медийни публикации едната от ваксините е налична в аптечната мрежа в страната, а другата - не, и обикновено може да се набави от Гърция.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: