Новородено, деца с пневмония и възрастен с инсулт - какво се случва с хората от "Захарна фабрика" Снимка: © Марин Тихомиров

26 семейства продължават да са на улицата, след като призори на 15 април багери и жандармерия влязоха в ромската махала на столичния квартал „Захарна фабрика“ и събориха домовете им.

От месец насам те нямат подслон, като през това време там се ражда бебе, две деца се разболяват от пневмония, а възрастен мъж е получил инсулт.

"Ситуацията е абсурдна, защото нито един държавник не се изказа за тези 26 български семейства, които бедстват", коментира за "Булевард България" активистът Марин Тихомиров.

Въпреки двете постановления на на Европейския съд по правата на човека да бъде осигурено алтернативно настаняване за семействата от бутнатите незаконни постройки в "Захарна фабрика" - първото отпреди, а второто след намесата на булдозерите, след събарянето на къщите общо 160 семейства остават без дом - с малки деца, възрастни и болни хора. Около 70% от тези семейства до момента спят при близки и приятели, но алтернативно настаняване е било осигурено за единици, разкава Тихомиров. Преди няколко дни той, заедно с още шестима души от квартала, потърсили районния кмет на "Илинден" Емил Бранчевски за среща по въпроса.

"Бранчевски ни отказа разговор чрез секретарката си и две от момчетата прескочиха оградата, за да настояват за среща. Изведнъж пристигнаха патрулки, охрана, а след 30 минути бяхме приети на среща, но ни обискираха и ни взеха телефоните, не разбрах защо, а кметът ни каза оттук нататък да се оправяме сами. Той не иска никакъв контакт", казва Тихомиров.

На следващия ден били привикани в полицията, защото срещу двамата, прескочили оградата, било образувано досъдебно производство за заплаха за убийство.

"Аз също бях привикан, но не разбрах защо и в качеството на какъв", казва Марин, срещу когото не било образувано досъдебно производство.

Самият той е израснал в гето и казва, че не това е средата, в която децата и ромите могат да бъдат интегрирани, но не е начинът и домовете им да бъдат разрушавани без семействата да имат осигурено настаняване.

"Да, тези къщи бяха незаконни, но те са там повече от век. Защо никой не предприе действия, така че да ги изведе хуманно, да ги настани на друго място. Защо позволиха тези гета?", пита Тихомиров.

"Аз самият "за" да няма гета от такъв тип, но защо ГЕРБ с бездействието си позволиха тези гета да растат? Ще ви кажа - за да имат твърд електорат. Защото на две поколения там им е вменено, че не трябва да гласуват, ако не е срещу пари", казва Марин Тихомиров, който е израснал в кв. "Филиповци".

Според него освен електорат в гетата, към зеления терен от близо 20 декара срещу "Западен парк" има "определен апетит", за да се стигне до ситуацията с булдозерите дни преди Великден. По време на среща със столичния кмет Васил Терзиев той е подчертал, че Столичната община не е разписала средствата, необходими за разчистването на терена, за което са необходими около 100 000 лева. "Откъде Бранчевски е осигурил парите", поставя въпрос Тихомиров.

След няколко седмици локален протест, сега се организира демонстрация в центъра на София, в пространството между Министерския съвет, президентството и парламента. Подготвят документи, с които да поискат законодателни промени, така че да се забрани премахването на подобни "гета" без предоставяне на алтернатива за семействата. След като предложенията са готови, гражданите ще заявят и протеста си в общината.

Емил Бранчевски стана кмет на "Илинден", издигнат от "Спаси София", но напусна партията преди акцията в "Захарна фабрика".

Казусът „Захарна фабрика“: въпросите, които не можем да подминем

На хотел ли искат наистина хората с разрушените къщи от "Захарна фабрика"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Противниците на еврото ще бранят лева с протести, нови избори и писма до Тръмп и Орбан

Проруски говорители и противници на еврото се събраха в НДК да умуват как да "спасят" българския лев

22:24 - 16.05.2025
Важно днес

Топ прокурорът на съда в Хага се оттегля след разследване за сексуален тормоз

Главният прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан води дела за военни престъпления срещу лидерите на Израел и Русия.

18:27 - 16.05.2025
Технологии

Huawei представя новите серии смартчасовници с акцент върху здравето и модата

На събитие в Берлин Huawei представи новото поколение смартчасовници и слушалки – Watch 5, Fit 4 и FreeBuds 6

17:43 - 16.05.2025
Важно днес

Цената на тока за бита остава фиксирана – либерализацията се отлага пак

Управляващите запазиха държавните цени и отложиха реформата за пореден път

17:20 - 16.05.2025
Политика

Преките преговори между Украйна и Русия приключиха набързо и без резултат

Първите преки преговори за мир между Русия и Украйна от повече от три години продължиха по-малко от 2 часа

16:04 - 16.05.2025
Важно днес

Млад мъж загина, а дете е с опасност за живота при тежка катастрофа на АМ "Марица"

Инцидентът е станал на 78 км на пътя между Любимец и Харманли. 

14:17 - 16.05.2025
Политика

Бивш депутат от "Атака" и кадър на антикорупционната комисия вече са потенциални служебни премиери

Силвия Къдрева и Маргарита Николов са избрани за зам.-ръководители в Сметната палата

13:25 - 16.05.2025
Важно днес

Радев ще сезира Конституционния съд "за безпрецедентното нарушение на законността" от Наталия Киселова

Президентът продължава с атаките заради спрения референдум против влизане в еврозоната от 1 януари

12:27 - 16.05.2025
Важно днес

Правителството гони ДПС-Доган от историческата централа на партията

Заповедта е на областния управител на София Стоян Арсов

12:25 - 16.05.2025