Белгийските служби за сигурност са подслушвали корпоративна ложа на стадиона на футболния клуб "Андерлехт", наета от китайската технологична компания Huawei. Разкритията са част от продължаващо разследване за нерегламентиран лобизъм в Европейския парламент, което цели да установи дали чрез срещи в неформална среда компанията е упражнявала влияние върху евродепутати. Сред тях е и българският представител Никола Минчев – член на коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ и част от центристко-либералната група Renew Europe, третата по големина политическа сила в ЕП.
Заедно с Минчев, белгийската прокуратура поиска свалянето на имунитета на още трима евродепутати:
– Даниел Атард (Партия на европейските социалисти, Малта),
– Фулвио Мартусчиело (Европейска народна партия, Италия),
– Салваторе Де Мео (Европейска народна партия, Италия).
Искането за сваляне на имунитета на пета депутатка – Джузи Принчи (също от ЕНП, Италия) – беше оттеглено 24 часа след обявяването му, след като се оказа, че тя не е присъствала на обсъжданата среща.
Huawei е наела ложата на стадион „Констант Ванден Сток“ в Брюксел за сезон 2024/2025 срещу около 50 000 евро. По време на сезона белгийският клуб е домакинствал на мачове от европейските турнири срещу "Фенербахче", "Порто", "Реал Сосиедад" и "Лудогорец".
Според източници, запознати с разследването, компанията е използвала ложата за създаване на неформални контакти с новоизбрани евродепутати – първоначално чрез покани към техните асистенти, а впоследствие и към самите тях.
Никола Минчев потвърждава, че е присъствал на мача между "Андерлехт" и "Лудогорец" през октомври 2024 г., но категорично отрича да е знаел, че поканата има връзка с Huawei. По негови думи билетът е дошъл чрез неговия тогавашен асистент, който го е получил от свой приятел – по-късно установен като свързан с китайската компания. Минчев подчертава, че не е участвал в никакви инициативи, свързани с Huawei.
Подобна е ситуацията и с малтийския социалист Даниел Атард, който също е бил на мач в ложата, но казва, че не е знаел, че е поканен от представител на Huawei. Той също заявява, че е приел поканата от асистент, получил билетите чрез свой познат.
Разследването на белгийските власти започва през март 2025 г. с обиски на над 20 адреса в Белгия и Португалия. Целта е да се установи дали Huawei е използвала подаръци, платени събития и неофициални срещи, за да влияе върху политики в ЕС. Петима души вече са обвинени – трима служители на Huawei и мениджър от организацията Forum Europe, която се занимава с организация на конференции и публични събития. Обвиненията включват корупция, пране на пари и незаконно лобиране.
Снемането на имунитет в белгийското право не предполага вина, но е задължително условие за провеждане на официални разпити и пълноценно разследване от страна на прокуратурата.
Междувременно Transparency International EU – брюкселският офис на международната антикорупционна организация Transparency International – критикува остро сегашната етична рамка в Европейския парламент. Организацията наблюдава дейността на европейските институции и настоява за по-строги правила за прозрачност и отчетност.
В случая с Huawei тя изрази безпокойство от това, че евродепутатите могат да приемат подаръци под 150 евро, без да ги декларират.„Няма легитимна причина евродепутат да получава подаръци от лобисти – дори ако стойността им е под законовия праг“, заяви директорът на организацията Ник Айоса.
Huawei и белгийската прокуратура не са коментирали случая. От футболния клуб "Андерлехт" заявиха, че няма да подновят договора си с Huawei след края на сезона и не са били официално ангажирани в разследването.
Разследването около Huawei идва на фона на нарастваща критика към способността на белгийските власти да приключат успешно сходни дела – като Катаргейт от 2022 г., при който няколко евродепутати бяха арестувани по обвинения за получаване на пари и подаръци от Катар в замяна на политическо влияние.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: