Серийните злоупотреби в България с еврофондове за къщи за гости са довели до сериозни политически спорове в Европарламента и признания за системна неспособност на ЕК да се справи с контрола върху парите от фонда за развитие на селските райони.
Казусът стига до проверка на Комисията по бюджетен контрол на ЕП след доклад на ОЛАФ - службата за разследвания на измами със средства от бюджета на ЕС.
Според признанията на директора на ОЛАФ - присвояването на еврофондове по схемата с т.нар. "къщи за тъщи" не се ограничава само до България, но има опасения за подобни случаи в Унгария, Словакия и Чехия. Това пише германският Spiegel в публикация, озаглавена "Как политиците финансират личните си вили с пари от ЕС".
До момента България е върнала 24 млн. евро към Брюксел заради допуснатите измами при построяването и финансирането на къщи за гости. Средствата са платени от държавния бюджет, а фонд "Земеделие" е успял да събере от виновниците само 3,6 млн.лв.
Емблематичният случай, който и Spiegel припомня, е на Александър Манолев, бивш зам.-министър на икономиката в кабинета "Борисов", който през 2021 г. беше санкциониран и от САЩ заради корупционни практики.
Манолев едва не бе избран за министър на транспорта през 2018 г. на мястото на Ивайло Московски, но оттегли номинацията си в последния момент. Само няколко месеца по-късно започна разследване срещу него по данни, че е усвоявал незаконно европейски средства с фиктивна къща за гости край Сандански за около 380 000 лв.
Имотът е трябвало да се използва за туристически цели - това е смисълът на финансирането по Програмата за развитие на селските райони - но според прокуратурата къщата никога не е работила като хотел, а е ползвана за лична вила.
Манолев отрича вина, наказателното дело срещу него започна още през 2020 г. и до момента няма резултат. През март 2022 г. ВКП обяви, че го проверява и за данъчни престъпления от две години - включително с материали, постъпили от САЩ - обвинение по тази проверка все още няма.
Докладът на ОЛАФ по случая със злоупотребите в България показва системни нарушения в контрола.
Разследващите стигат до извода, че ЕК е неспособна да контролира отчетността на програмата, по която се изразходват милиарди евро.
Евродепутатът от Финландия Петри Сарвамаа (ЕНП) се учудва как е възможно европейските данъкоплатци да разбират за тези измами с години закъснение, а германският евродепутат Даниел Фройнд (Зелените) призовава ЕК да обясни защо всички контролни инстанции са затваряли очи при "корупция и шуробаджанащина от такъв мащаб".
Над 100 млн. евро са изхарчени само в България за близо 750 проекта за изграждане на къщи за гости, които на теория би трябвало да стимулират селския туризъм и да осигурят нови работни места.
Резултатът е тотална подмяна на програмата на ЕС. В 377 от къщите се установява, че само 13% от планираните нощувки на гости са изпълнени. В 1/4 от предполагаемите места за настаняване квотата на външните гости е под 1%.
В 2/3 от къщите е постигнат по-малко от 10% от планирания оборот. Финансови нередности са открити в почти 90 на сто от проверяваните обекти.
Директорът на ОЛАФ не крие, че "програмата не е постигнала нито една от целите си" в България, докато бенефициентите са "усвоили" милиони за лично облагодетелстване.
Критериите за участие на проектите са изработени по такъв начин, че всъщност стимулират измамниците. За да бъдат отпуснати средствата, често е било достатъчно собствениците да докажат, че къщата е построена. Рядко са правени проверки за това дали изобщо в нея са стъпвали туристи.
Програмата изисква от собствениците да поддържат търговския статут на къщите само за 5-годишен период - след изтичането му могат да правят с тях каквото си поискат, например да ги продадат.
В крайна сметка се оказва, че Брюксел финансира частните вили на политически обвързани лица.
Финансирането се управлява на местно ниво - в българския случай това става под шапката на Министерството на земеделието. Няколко разследвания показаха как кметове и политически апаратчици са се обогатили значително с пари от програмата за селските райони.
Евродепутатът Фройнд обвинява ЕК, че е поощрявала съществуването на олигархични структури в България в продължение на години.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: