Британската луксозна марка Burberry обяви, че съкращава 1700 работни места по целия свят до 2027 година, което представлява около 18% от глобалния ѝ персонал. Тези мерки са част от усилията на компанията да намали разходите и да подобри финансовото си състояние. Компанията отчете 17% спад в приходите и 3 млн. евро опертивна загуба за последната финансова година.
Марката се опитва да се възстанови след серия грешки в стратегията си от последните години, включително като се ребрандира и се върна към първоначалното си лого.
Плана за възстановяване ръководи главният изпълнителен директор на компанията Джошуа Шулман. Той зае поста през лятото на 2024 година, като непосредствено след това промени стратегията и маркетинга на Burberry, като се фокусира повече върху емблематичните за марката шлифери и шалове. Компанията обяви и намерения да съкрати разходите си с над 47 млн. евро годишно.
Луксозният бранд заложи на нова маркетингова кампания под мотото "It's Always Burberry Weather", която подчертава функционалността и елегантността на тренчкотите и шаловете. В магазините бяха въведени "scarf bars" — специализирани зони за продажба на шалове, за да се увеличи тяхната видимост.
Модната къща ще трябва да се справи не само със собствените си грешки при ценообразуването, но и допълнително да преодолее забавянето в търсенето на луксозни стоки на фона на негативните прогнози за нагласите на потребителите, особено на ключов пазар като САЩ.
Компанията не коментира конкретно митата за САЩ в съобщението си, но посочва, че „геополитическите развития“ правят икономиката по-несигурна.
На фона на търговската война, която започна администрацията на Доналд Тръмп, и несигурната икономическа среда, прогнозите за пазара на луксозни стоки като цяло претърпяха значителни корекции надолу.
Вместо прогнозиран ръст от близо 5% в сегмента на луксозните стоки между 2025 и 2029 г., очакванията бяха ревизирани до спад от около 2% в този период, тъй като част от потребителите ограничават разходите си и се насочват към по-достъпни алтернативи.
Особено засегнати са марки, които разчитат на внос от Китай или други региони с високи налози. Пример за това е Pandora, която обяви, че ще трябва да увеличи цените на своите продукти в САЩ поради повишените разходи за внос.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: