Борислав Сарафов ще продължи да изпълнява функциите на главен прокурор след понеделник, 21 юли – въпреки че законът забранява това.
Точно преди шест месеца влезе в сила поправката в Закона за съдебната власт, която разпореди, че при предсрочно прекратяване или изтичане на мандат на един от т.нар. трима големи (председателите на двете върховни съдилища и главния прокрурор):
- "едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от 6 месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите".
Сарафов управлява "временно" прокуратурата още от юни 2023 г. Шестте месеца по новия закон изтичат именно на 21 юли.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет обаче внезапно реши, че новата разпоредба не можела да се приложи спрямо заварените случаи като този на Борислав Сарафов, а действа само занапред.
Съвсем различно мнение застъпи Съдийската колегия на ВСС, която вече започна да търси решение на сходния казус с отдавна изтеклия мандат на Георги Чолаков като и.ф. председател на Върховния административен съд (ВАС). Кога ще бъде посочен негов наследник ще зависи от управлявания от него ВАС, който трябва да свика своя пленум и да предложи нов временен ръководител.
Абсурдът в съдебната власт в момента е на няколко нива: Самият състав на ВСС трябваше да се е разпуснал и да бъде заменен от нов още през октомври 2022 г. Отвъд мандата си е и неговият инспекторат, който отговаря за дисциплинарните проверки и проверките за конфликт на интереси при магистратите.
Всичко това се дължи на неспособността на Народното събрание да формира стабилно мнозинство за смяна на съдебните кадровици и инспектори. Те на свой ред трябва да започнат ключовите избори за нов главен прокурор и нов председател на ВАС за следващите 7 години.
По закон Народното събрание избира всеки член на Висшия съдебен съвет поотделно с мнозинство две трети от народните представители (160 гласа). Официалната коалиция ГЕРБ + БСП + ИТН, в добавка с "Новото начало" на Делян Пеевски, има общо 131 гласа.
Обяснението на Бойко Борисов от февруари, когато все още имаше време за промяна на ВСС и ръководните нива в съдебната власт:
- "Няколко разговори водя с много сериозни хора, на които бихме могли да разчитаме и да се радваме, че ще бъдат (във ВСС). Те категорично ми отказват именно защото в тази помия, която е в момента, не искат да се натикат. Не искат да си цапат имената".
Законно ли е оставането на Борислав Сарафов след 21 юли?
Няколко юристи предупреждават за сериозен проблем с противоречивото решение на Прокурорската колегия да остави Сарафов безсрочно като и.ф. главен прокурор.
Бившият съветник на Румен Радев по правните въпроси Крум Зарков смята, че след 21 юли нито Сарафов, нито Чолаков имат право да продължават да изпълняват функциите си.
"Ако го направят, ще е в нарушение на закона и ще е тяхна отговорност. Оставаме в неяснота и несигурност по отношение на две ключови фигури в съдебната власт. Парламентът може да докара съдебната система до пълен колапс и хаос", каза той пред БНР преди няколко дни.
Липсата на ясен срок в упражняването на власт в съда и прокуратурата заобикаля конституционния ред, смята още Зарков, затова няма как да не се приложи текста от Закона за съдебната власт.
Сходна позиция заема и адвокатът Михаил Екимджиев.
"Всеки магистрат, съдия, прокурор, всеки гражданин, който е адресат под някаква форма на акт на Борислав Сарафов, просто да приемат този акт като нищожен. Вече има съдии, които престанаха да се съобразяват с актовете на инспектората към Висшия съдебен съвет, след като съдът на ЕС каза, че поради изтичането на мандата той вече не може да функционира", казва той пред "Дойче веле".
Проблемът с безкрайните мандати на Инспектората на ВСС на практика блокира дисциплинарните проверки срещу магистрати от няколко месеца.
Самите инспектори решиха да спрат да правят предложения за наказания на магистрати, защото Съдът на ЕС обяви за недопустимо упражняването на тази власт отвъд указания срок в Конституцията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: