Прокуратурата даде обратен и върна делото за кюлчетата от снимките с Борисов

Разследването по делото със златните кюлчета и пачки в нощното шкафче от спалнята на Бойко Борисов ще продължи. Софийската апелативна прокуратура (САП) отмени постановлението, с което делото е било прекратено на 10 май.

В събота стана ясно, че Софийската градска прокуратура (СГП) е прекратила разследването по казуса, тъй като не можело да се установи дали кюлчетата са истински или са само макети, дори и да съвпадат като номера със съществуващи. Сега обаче съдебната власт смята, че не са изчерпани всички доказателствени източници.

"При извършен служебен контрол е констатирано, че наказателното производство е прекратено без да са изчерпани всички доказателствени източници, което е довело до неизясняване на въпроси от предмета на доказване", посочват от държавното обвинение.

Делото ще бъде върнато на СГП с конкретни указания за попълване на доказателствена съвкупност.

Прокуратурата образува разследването по скандала със снимките с пачките в чекмеджето на Борисов още през 2020 г., но в края на същата година го спря с твърдението, че не е успяла да установи кой е правил кадрите и дали златото и парите са истински. През декември 2021 г. СГП отново се активизира и поиска от БНБ да извърши експертиза на снимките, за да може парите да бъдат проверени по серийни номера.

Това е поредния път, в който разследването е връщано обратно след края му. Подновяването му идва на фона на напрежението между политици и институции, включително обтегнатите отношения между главния прокурор Иван Гешев и неговия заместник Борислав Сарафов, както и действията на народните представители в парламента за съдебна реформа.

Само преди дни прокуратурата съобщи, че се работи активно и по друго известно дело - "Барселонагейт", в което също е замесен лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Джорджа Мелони отива в САЩ в опит да разубеди Тръмп за митата за ЕС

Визитата ѝ е координирана с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен

19:44 - 08.04.2025
Важно днес

Украйна плени китайски войници, които се бият на страната на Русия

Те са били задържани на фронта в Донецка област, още няма реакция от Пекин

17:11 - 08.04.2025
Политика

Кой покани Доналд Тръмп-младши в Румъния

Потвърдена е само визита в Букурещ, но има твърдения, че и София е в маршрута на сина на президента

16:05 - 08.04.2025
Важно днес

Две напред, едно назад: МОН пак иска да намали правото на отсъствия от училище по семейни причини

В момента учениците и децата в предучилищна група имат право на 15 дни по семейни причини

15:51 - 08.04.2025
Политика

Ердоган погна и лидера на турската опозицията

Ердоган ще съди председателя на CHP Йозгюр Йозел за "обида на президента"

15:21 - 08.04.2025
Кино и сериали

Финалът на "Белият лотос" 3: Трагедия в рая и как да обичаме съдбата си

Сезон 3 на сериала е много повече от ваканция до Тайланд

14:40 - 08.04.2025
Важно днес

Кабинетът ще намалява с 20% смъртността на пътя с 37 мерки (обновена)

Желязков свика извънредно съвещание след трагичната смърт на пътя на 12-годишната Сияна

14:25 - 08.04.2025
Спорт

Григор Димитров започна сезона на клей с успех в Монте Карло

Начало на сезона на "червено" за Григор

14:03 - 08.04.2025
Важно днес

Делян Пеевски присъедини още един кмет на Доган от област Разград

"Новото начало" овладява структурите на ДПС в района

13:48 - 08.04.2025