Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) все още разглежда по същество жалбата на жителите от ромската махала в кв. "Захарна фабрика", въпреки че отмени временната защита, предоставена на част от засегнатите. Това уточнява в своя позиция Българският хелзинкски комитет (БХК), който представлява потърпевшите пред съда в Страсбург.
В понеделник Столична община обяви, че ЕСПЧ е признал мерките, които администрацията е предприела при и след събарянето на незаконните постройки в Захарна фабрика".
От БХК обаче уточняват, че те са били отменени, само защото вече няма непосредствен риск от непоправима вреда, а не защото съдът е преценил, че българските власти са действали законосъобразно или хуманно. Делото обаче все още продължава, като Съдът е комуникирал жалбата с българското правителство и все още предстои да реши дали е нарушена Европейската конвенция за правата на човека.
От Българския хелзинкски комитет подчертават, че в последното решение на ЕСПЧ няма никакви оценки за "навременни, ефективни и хуманни действия" от страна на Столичната община - въпреки твърденията, отправени от зам.-кмета по социални дейности Надежда Атанасова и районния кмет на „Илинден“ Емил Бранчевски. В публикации в социалните мрежи и двамата говориха как Съдът е признал действията на общината като законосъобразни и успешни.
"Междувременно, част от засегнатите продължават да живеят в палатки край разрушените постройки, без достъп до постоянен подслон. Някои от тях са настанени в приюти, други са подслонени при близки или са си наели квартири сами, без помощ от властите", допълват в своя позиция от неправителствената организация.
На 7 юли районният кмет Бранчевски е издал нова заповед – за изземване на имота, върху който са палатките и мобилните тоалетни. За изпълнението ѝ е поискано съдействие от полицията. Според БХК, това действие цели не настаняване, а прогонване на останалите хора от терена, без да им се осигурят реални алтернативи.
Организацията вече е оспорила заповедта в съда и е сезирала кмета на София Васил Терзиев, който има правомощията да я отмени. До момента няма реакция.
На 15 април тази година - няколко дни преди Великден, багери влязоха в ромската махала на столичния квартал „Захарна фабрика“. Съпровождани от жандармерия и водно оръдие, те разрушиха домовете на около 200 души – включително деца, възрастни и болни хора. Акцията по събарянето на незаконните постройки е разпоредена и координирана с полицията от районния кмет Бранчевски. Той мотивира действията си със заповед, издадена още през 2016 г. за премахване на постройките, които "представляват непосредствена потенциална заплаха за здравето и живота на обитателите им".
Още по темата:
Съдът по правата на човека размисли за съборените къщи в "Захарна фабрика"
Казусът „Захарна фабрика“: въпросите, които не можем да подминем
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: