Сръбските власти отвръщат с арести и призовки на протестите на студентите, които от седмица преминаха в нова фаза – гражданско неподчинение. Днес бяха направени нови опити за блокиране на ключови пътни артерии в Белград и други градове.
По информация на сръбски медии полицията е предприела действия за предотвратяване на блокадите и е привикала участници на разговори.
Протестиращите, основно студенти, организираха днешната акция под надслов „7.7 в 7“ с призив за блокиране на улици в столицата – от Нови Белград и Земун до Панчево. Блокадите трябваше да продължат до 10:00 ч. местно време.
На много места полицията се намеси и възпрепятства спирането на трафика. Част от протестиращите са били проверени, снети са им личните данни, а на някои от тях са издадени наказателни постановления.
Сръбският всекидневник „Време“ съобщава, че полицията е раздавала глоби поименно на протестиращи студенти.
Сред привиканите за разговор е и професорът по биология Биляна Стойкович, която съобщи в социалните мрежи, че е получила призовка за разпит по наказателно дело във връзка с публикация, в която призовава за „генерално барикадиране на Сърбия“.
Подобни призовки са получили и други участници, сред които студентът Павле Цицварич от Ужице и адвокатът и общински съветник Радован Новакович.
Протестиращите са обвинявани в „високотехнологични престъпления“, а считаният за близък до президента Александър Вучич таблоид „Информер“ ги нарича „терористи“.
По време на протестите са задържани десетки души, включително непълнолетни ученици. Според данни на Министерството на вътрешните работи към момента са проверени 1297 души, като 79 от тях са арестувани.
Случаи на арести има и пред университетски сгради в Белград. Видео, разпространено от студенти, показва как служители на реда задържат участници пред Юридическия факултет. По-късно бе съобщено и за действия на полицията пред Факултета по машинно инженерство. От вътрешното министерство отричат полицията да е навлизала в университетски сгради, като уточняват, че действията са извършени само в прилежащите пространства.
Протестите в Сърбия продължават от ноември 2024 г., като през последните дни се наблюдава нова вълна на активност. Основните искания на протестиращите са насочени към провеждане на предсрочни избори и прекратяване на полицейските репресии.
Темата придоби международен отзвук и заради жест, направен от световноизвестния тенисист Новак Джокович след победата му на „Уимбълдън“ в събота. Джокович отпразнува успеха с движение, използвано от участниците в протестите, известно като „помпай“ („pumpaj“). Жестът е свързан със слогана на демонстрациите и в жаргонен смисъл означава „давай“ или „натискай“.
Сръбски медии, включително държавната „Радио-телевизия на Сърбия“ (РТС), не излъчиха част от интервюто на Джокович след мача, а спортният канал „Арена Спорт“ не преведе изказването му.
ООН изрази безпокойство от действията на сръбските власти и призова за спазване на правото на мирен протест и свобода на изразяване.
Протестите продължават с променлива интензивност, като напрежение бе регистрирано и в град Ужице, където демонстранти за кратко пробиха полицейски кордон и блокираха главен път. Впоследствие арестуваните бяха освободени.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: