Опашките пред ваксинационните центрове в големите градове в сряда и четвъртък бяха достатъчни, за да се види, че кампанията по имунизиране срещу Covid-19 най-после се раздвижи от застоя.
Данните за броя на ваксините, поставени на 21 октомври, обаче са още по-внушителни, когато се сравнят с официалната статистика за последните две седмици по области.
21 октомври е довел до почти 4-кратно увеличение на поставените дози в сравнение със средното национално ниво в изминалите 14 дни. Прирастът се отчита навсякъде в страната, дори в най-слабо имунизираните райони като Монтана, Видин, Търговище, Смолян, Пазарджик и Силистра.
396 дози са поставени само за един ден при средно 90 дневни инжекции в Монтана от началото на октомври насам. Във Видин увеличението е над четирикратно спрямо средното дневно ниво в областта за 14 дни.
В момента и двете области са в "тъмно-червената" зона на пандемията - с над 500 новозаразени на 100 000 души от населението. И двете области са на дъното в класацията по дял на напълно имунизираните граждани спрямо цялото население (по данни на НСИ и МЗ).
Малко над 30% от всички ваксинационни дози, поставени на 21 октомври, са регистрирани в София. Това е и градът с най-голямо имунизационно покритие спрямо цялото население.
Има ли смисъл от Covid-сертификатите?
Ако се погледне разпределението на ваксинираните граждани по възрасти, ще се види, че при нито една не е постигнато покритие на повече от 1/3 от съответната група.
Прави впечатление, че колкото по-млади са хората, толкова по-слаб интерес имат към ваксините (изключение при по-възрастното население правят хората над 90 г.).
Най-много ваксинирани хора има във възрастовата група 60-69 г. (294 021 души), а процентът на имунизираните при жените и мъжете между 70-79 г. е най-голям спрямо общия брой на населението на тази възраст (малко над 32%).
Под 7 на сто от учениците между 15 и 19 години са ваксинирани срещу Covid-19, въпреки че България разрешава имунизирането още от 12-годишна възраст.
Младото трудоспособно население в България между 20 и 39 години е с по-ниско ваксинационно покритие (17,6% имунизирани) от средното за страната (21,1%).
Въвеждането на Covid-сертификатите всъщност би трябвало да поощри точно тази група хора да се ваксинират, за да имат достъп до ресторанти, барове, кина, театри и молове, без да се налага да си правят тестове на всеки 2 дни.
Всичко зависи от това дали новите мерки с Covid-сертификатите ще се спазват и занапред - или "чудото" ще бъде еднодневно.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: