Министрите на външните работи от страните в ЕС се събират в Брюксел няколко дни преди първата годишнина от избухването на войната в Украйна.
Очаква се срещата да засегне няколко проблема, като един от тях е възможността да се направи обща поръчка на боеприпаси, които да бъдат предоставени на Киев.
Предложението беше лансирано от Урсула фон дер Лайен и е по идея на Естония. Целта е да се използва мащаба на ЕС за ускоряване на производството по начин, подобен на мобилизирането на индустрията за производство на ваксини по време на Covid-пандемията, съобщава Politico.
Върховният представител на ЕС по външните отношения Жозеп Борел предупреждава, че дори това да се осъществи, "всяка следваща поръчка към пазара отива в края на дълъг списък от заявки, които вече са направени от държавите членки".
Според неговите данни - в момента отнема почти 10 месеца за покупката на снаряд от 155-мм калибър и почти 3 години за покупка на ракета "въздух-въздух" заради голямото търсене.
"Това не е съответстващо на военната ситуация, в която живеем", казва той в неделя.
Втората тема е как да бъде сложен край на опитите на Москва да заобикаля забраните за износ на стоки от ЕС през трети страни като Киргизстан, Таджикистан и Армения.
ЕС вече обсъжда и дали да не наложи санкции на дубайска корабна компания, за която има данни, че помага на Русия да избягва забраната за внос на нефт в ЕС.
Срещата на външните министри ще започне с разговор с руския опозиционер и гросмайстор Гари Каспаров.
В Брюксел са и украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба, какт и вицепремиерът на Молдова Нику Попеску.
Паралелно с това - американският президент Джо Байдън пристига в Европа, като ще посети Полша. Според Politico, администрацията на Байдън обсъжда дали може да се осъществи първа негова визита на украинска територия от началото на войната, въпреки че подобно пътуване би било с висок риск за сигурността.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: