Министрите на енергетиката от ЕС така и не успяха да вземат решение за въвеждане на таван на цените на газа, след като предложението на ЕК не е срещнало "широко одобрение" на срещата в Брюксел.
Очаква се да бъдат представени ревизирани предложения до една седмица, за да може министрите да ги обсъдят отново.
Унгарското правителство изрично се противопостави на плановете на ЕК да приложи подобна мярка. Германия е другата европейска страна, която не е съгласна с въвеждането на таван само за цените на руските газови доставки.
Министърът на икономиката Роберт Хабек обясни позицията с това, че "все още има държави в ЕС, които са зависими и това ги принуждава да ползват този газ".
Полша, Гърция, Словакия, Белгия и Италия искат лимитът на цените да важи не само за "Газпром", но и за всички останали вносители на горивото. Според министъра на екологията на Италия Роберто Чинголани тази идея вече се подкрепя от 15 държави.
Всички правителства настояват за спешни мерки за подкрепа на доставчиците на фона на растящите цени.
Външният министър на Унгария Петер Сиярто обяви, че решението би довело до пълно прекъсване на доставките за Европа.
Унгария е една от държавите, които получи изключение от ембаргото върху петролния внос от Русия. Страната се опитваше и да договори увеличаване на доставките на газ от Москва през последните месеци. Държавата е почти изцяло зависима от енергийното снабдяване от Русия, като 80% от консумацията на газ се покрива от "Газпром".
Унгарското правителство повтаря позицията, която Путин вече заяви - да спре всички доставки до Европа, ако бъде въведен лимит за цените. Така или иначе "Газпром" сам ограничи подаването с 80% към съюза след началото на войната в Украйна.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: