След месеци на преговори и две години след като бяха предложени проектоправила, законодателите на ЕС постигнаха споразумение и приеха проект на Закон за изкуствения интелект (AI). Това може да бъдат първите в света всеобхватни закони, регулиращи тази технология.
Преди близо две години Европейската комисия започна да изготвя проект на Закон за изкуствения интелект, за да регулира нововъзникващите AI технологии, които преживяха бум на инвестиции и популярност след пускането на чатбота ChatGPT на OpenAI. Сега от парламента обявиха, че ще придвижат проекта до етап на разглеждане, при който евродепутатите и страните членки от ЕС ще уточнят окончателните му детайли.
Според настоящия вариант на споразумение например компаниите, които използват инструменти за генеративен изкуствен интелект, като ChatGPT, ще трябва да оповестяват всички материали, защитени с авторски права, използвани за разработването на техните системи.
Като основни рискове са посочени още технологичните възможности за биометрично наблюдение, за разпространение на дезинформация или такива, които използват „дискриминационни практики“.
Налице е една съществена промяна, направена в последния момент в проектозакона, свързана с генеративните AI модели, които „ще трябва да бъдат проектирани и разработени в съответствие със законодателството на ЕС и основните права, включително свободата на изразяване“.
Въпреки че в САЩ бяха приети различни законопроекти, свързани с изкуствен интелект, много хора в сектора и в правната общност чакаха по-мащабна държавна регулация –каквато се очертава да е Законът за AI на ЕС.
Неговата цел е да създаде режим, основан на риска и адресиращ най-големите потенциални заплахи, но същевременно и да постигне баланс, така че законите да не ограничат иновациите в този бурно развиващ се сектор.
„Законът за AI ще има глобално въздействие, тъй като ще се прилага за организации, които предоставят или използват системи за AI в ЕС; и за доставчици или потребители на системи за AI, намиращи се в трета държава (включително Обединеното кралство и САЩ), ако произведените от тези системи за AI резултати се използват в ЕС“, отбелязва National Law Review.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: