Европейската централна банка (ЕЦБ) намали лихвените проценти с четвърт пункт до 3%. Това е четвъртото понижаване на основните лихви в еврозоната през 2024-та година.
Така "цената" на новите заемите в еврозоната за бизнес и домакинства достига най-ниското си ниво от март 2023 г. Условията за финансиране обаче остават затегнати, тъй като паричната политика на ЕЦБ продължава да е рестриктивна и предишните повишения на лихвените проценти все още се отразяват върху старите кредити.
- Европейската централна банка управлява паричната политика на еврозоната, като основната ѝ цел е поддържане на ценовата стабилност (инфлация около 2%). Тя регулира лихвените проценти, контролира паричното предлагане и осигурява стабилност на финансовата система. Освен това, ЕЦБ отговаря за надзора върху най-големите банки в еврозоната чрез Единния надзорен механизъм.
Централната банка обаче остави вратата отворена и за бъдещо облекчаване на достъпа до финансиране, тъй като инфлацията е близо до целевото ниво от 2%, на фона на забавяща се икономика.
Според прогнозите икономическият ръст през 2025 година ще бъде едва 1,1% в еврозоната, на фона на очакваниет през септември 1,3%.
Експертите смятат, че общата инфлация ще бъде средно около:
- 2,4% през 2024 г.;
- 2,1% през 2025 г.;
- 1,9% през 2026 г.;
- 2,1% през 2027 г.;
Очакванията на ЕЦБ са икономиката в еврозоната постепенно да се възстанови до 2027 година, а домакинствата да увеличат потреблението си.
"С течение на времето ефектите от рестриктивната парична политика постепенно ще озтвучават, което би трябвало да допринесе за нарастване на вътрешното търсене", пишат експерите от ЕЦБ на страницата си.
ЕЦБ е независима институция, но Европейският парламент (ЕП) има роля в осъществяването на демократичен контрол над нейната дейност.
Това става чрез:
- Изслушвания в ЕП – президентът на ЕЦБ редовно се явява пред Комисията по икономически и парични въпроси (ECON) на ЕП, за да докладва за паричната политика.
- Годишен доклад – ЕЦБ представя доклад за своята дейност пред ЕП, който може да бъде обсъден и коментиран от евродепутатите.
- Парламентарни резолюции – ЕП може да приема необвързващи резолюции относно политиките на ЕЦБ, но без правомощие да ги налага.
Европейският парламент има консултативна роля в процеса на назначаване на президента и вицепрезидента на ЕЦБ, членовете на Изпълнителния съвет на ЕЦБ.
ЕП не може да блокира назначението, но провежда публични изслушвания на кандидатите и дава становище, което се взема предвид от Европейския съвет при окончателното решение.
Освен това ЕП участва в приемането на европейското законодателство за банковия съюз, което влияе върху ролята на ЕЦБ като банков надзорник. Въпреки че паричната политика остава изцяло в правомощията на ЕЦБ, ЕП може да влияе на регулациите в банковия сектор, което засяга работата на централната банка.