Страните членки на Европейския съюз се споразумяха за 13-и пакет от санкции срещу Русия. Очаква се те да влязат в сила навръх навършването на две години от началото на пълномащабната руска война в Украйна (24 февруари, събота).
Наред с други държави, мишени на санкциите са и компании от Китай, Турция и Северна Корея. В черния списък, който вече съдържа повече от 2000 имена, са добавени близо 200 лица и структури, предимно от Русия.
Пакетът обаче не обхваща нито едно лице, за което се твърди, че е замесено в смъртта на Алексей Навални - най-изтъкнатият критик на президента Владимир Путин, съобщава Euronews.
Не са включени и по-строги ограничения върху търговията с алуминий, тъй като темата продължава да предизвиква разногласия.
- Алуминият е от решаващо значение за широки сектори като строителството и авиацията
"Трябва да продължим да разграждаме военната машина на Путин", написа в публикация в Х председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която преди дни съобщи, че ще се кандидатира за втори мандат начело на ЕК.
I welcome the agreement on our 13th sanctions package against Russia
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 21, 2024
⁰We must keep degrading Putin's war machine.
⁰With 2000 listings in total, we keep the pressure high on the Kremlin.
⁰We are also further cutting Russia’s access to drones. https://t.co/AfSxsEUB8x
Според митнически данни на китайското правителство през 2023 г. руско-китайската търговия е достигнала рекордно високо ниво от над 240 млрд. долара (213 млрд. евро).
Новите мерки идват в момент, когато Русия печели позиции на ключови позиции на бойното поле, а Украйна се бори с недостига на муниции, доставяни от Запада.
ЕС е изправен пред все по-нарастващи критики, че вече действащите санкции не успяват да спрат Путин да води своята агресивна война.
Преди дни европейското издание POLITICO съобщи, че Европейският съюз разглежда възможността да ограничи пътуването на руски дипломати в Шенген, като обмисля те да могат да пътуват само до страната, в която са акредитирани. Това трябваше да е част именно от 13-ия пакет санкции.
Предложението изглежда не е било прието.
Междувременно Обединеното кралство обяви, че замразява активите на шестима руски затворнически началници. Всички те отговарят за арктическата наказателна колония, в която почина опозиционният лидер Алексей Навални.
На санкционираните лица също така ще бъде забранено да пътуват до Обединеното кралство.
"Ясно е, че руските власти са виждали в Навални заплаха и многократно са се опитвали да го накарат да замълчи", заяви британският външен министър Дейвид Камерън, цитиран от BBC.
"Никой не бива да се съмнява в репресивния характер на руската система", добави той.
Politico: ЕС планира да затвори Шенген за руските дипломати с нов пакет санкции