Сауна, еспресо макиато, отровна торта и много светлини - това са част от подсказките какво могат да очакват зрителите в откриващата вечер на "Евровизия". Тазгодишното издание на песенния конкурс започва във вторник с първи полуфинал, в който участие ще вземат общо 18 държави.
По традиция домакин на събитието е миналогодишният победител - Швейцария, като за пета поредна година "Евровизия" се провежда извън европейска столица - този път голямото музикално събитие ще бъде в третия по големина швейцарски град Базел.
В първия полуфинал зрителите ще чуят песните на 18 държави. Три от тях обаче не участват в битката за място на финала. Това са песните на Испания и Италия, които като страни основателки на конкурса са автоматично класирани за големия концерт в събота заедно с домакините от Швейцария.
Така състезанието за финала ще е между 15 страни, като само 10 от тях ще продължат нататък. Любопитно е, че 6 от 15-те състезаващи се песни са написани и изпяти изцяло на английски език, който досега беше по-предпочитаният в конкурса. Държавите в първия полуфинал залагат предимно на националните си езици.
В първата вечер участват представителите на Швеция, които към момента са фаворитите на букмейкърите за победа. Страната всъщност е представена от финландска група - триото KAJ, което ще представи комедиен пърформанс на песента си "Bara Bada Bastu". В превод от шведски заглавието се превежда "Просто си вземете сауна", а парчето възхвалява именно традиционната финландска сауна. И е почти сигурно, че зрителите не само ще чуят, но и ще видят сауна на сцената на "Евровизия".
В първия полуфинал е и рекордьорът - Украйна. От дебюта си в конкурса през 2003 г. страната винаги е успявала да се класира за финал, като е единствената, която държи това постижение.
Тази година Украйна също е представяна от мъжко трио - групата Ziferblat и парчето "Bird of Pray". В разговор с "Булевард България" през април групата обясни, че песента им е посветена на надеждата, но е отвъд всякакви политически послания.
"Птицата е символ на промените. Това е песен за свободата, която отразява случващото се в страната ни през последните 10 години, за хората в Украйна, но без никакви политически изявления. Тя е нашата собствена история и на нашия народ", коментираха братята Данил и Валентин от Ziferblat.
Сред "по-несериозните" парчета в първата вечер определено е това на Томи Кеш. Неговата песен е посветена на кафето и неслучайно носи името "Espresso Macchiato". Кеш спечели националната селекция в родината си Естония и веднага предизвика критики - но от страна на друга държава участник в "Евровизия" - Италия.
Причина за недоволството на италианците стана текстът на песента, който е написан на смесица от развален английски и италиански език. В него на развален италиански Кеш пее, че е "поти като мафиот", а животът му е като спагети - "труден, докато не ги направиш".
Мнозина италианци останаха недоволни от начина, по който е представен езикът им и смятат, че парчето ги стереотипизира като мафиоти, които само пият кафе и ядат спагети. Асоциацията на потребителите Codacons дори подаде жалба до Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), като искаше песента да бъде дисквалифицирана, тъй като "обижда една страна и цяла общност".
Тази година балканското участие на "Евровизия" отново е по-ограничено заради отсъствието на страни като България, Румъния и Северна Македония. Двама представители от балкански държави обаче ще се борят за място на финала. Това са албанското дуо Shkodra Elektronike, което смесва фолклорна и електронна музика в песента си "Zjerm", както и хърватинът Марко Бошняк с "Poison Cake".
В първия полуфинал участие ще вземат още Исландия, Полша, Словения, Португалия, Норвегия, Белгия, Азербайджан, Сан Марино, Нидерландия и Кипър.
Концертът ще се излъчва на живо по европейските обществени оператори, които участват в конкурса, както и в официалния канал на "Евровизия" в YouTube.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: