Представете си, че сте на вечеря в уютния дом на стари приятели, които ви предлагат да участвате в игра. Всички трябва да оставите телефоните си в средата на масата и ако някой получи съобщение или обаждане, ще трябва да ги сподели на глас пред цялата компания.
Играта започва с доста смях, но забавлението свършва в момента, в който си дадете сметка, че телефонът съдържа твърде много съкровени тайни.
Звучи ли ви познато? Това е сюжетът в италианската комедия/драма „Perfect Strangers“на Паоло Дженовезе от 2016 г.
Ако не сте я гледали, задължително я добавете в списъка с филми по празниците.
Особено ако и вие сте сред 20-те процента от активните градски хора в България, които прекарват над 6 часа на ден пред екраните си и пазят целия си личен и професионален живот в умно устройство на една ръка разстояние.
На тази Коледа заедно с Yettel показваме колко много хубави моменти и спокойствие можем да си върнем, ако поне за празниците сложим устройствата си в режим Do Not Disturb и обърнем внимание на близките си - а и на собственото си добро настроение.
Този път ви предлагаме селекция от филми и сериали, които ще ви накарат да погледнете телефоните си с други очи - и да се запитате какво щяхте да откриете за себе си, ако и вие бяхте на масата от „Perfect Strangers“.
Поне 12% от младите хора от 15 до 24 г. не смятат да намалят използването на устройствата си по празниците, за да бъдат по-близо до семейството, според данни от последното изследване на Yettel. Ако сте родители на тийнейджъри, които не се отлепят от екраните, предложете им да гледате някое от тези заглавия заедно.
Може да намерите обща тема за разговор с децата, които не са виждали телефони с шайба и не си представят времето преди брояча на лайкове.
От създателите на мрежите до техните последователи
„The Social Network“: Независимо дали ползвате Facebook всекидневно или го бойкотирате по различни причини, това е изобретението, която промени живота на всички по света. Още през 2010 г. Дейвид Финчър и Арън Соркин показаха какво означава тази промяна през истинската история на Марк Зукърбърг – и спечелиха „Оскар“ за най-добър адаптиран сценарий.
Това е история за амбицията, предателството и успеха в индустрия, в която няма правила, а мащабът на богатството няма граници. Но е и история за самотата – иронично, на фона на факта, че Facebook уж трябваше да направи милиарди непознати „приятели“.
„Steve Jobs“: Ако искате да продължите с интригуващи биографии на хората, които сложиха основите на технологичната революция – потърсете филма за Стийв Джобс с Майкъл Фасбендър и Кейт Уинслет. Защото социалните мрежи никога нямаше да стигнат до гигантските си мащаби без iPhone.
„Silicon Valley“: Хора като Мъск, Зукърбърг и Безос обичат да се изживяват като полубожества – но сериалът „Silicon Valley“ показва какво всъщност представлява животът на новаторите в най-богатата индустрия в света. С много хумор и още повече ирония.
Да измислиш идея за милиони не е трудно. Трудно е наистина да я накараш да работи за милиони. Още по-трудното е да не изгубиш разсъдъка си, когато хората с парите се опитат да ти я отнемат. А най-трудното е да свикнеш с хаоса, рисковете, егоизма и културата на алчността, които движат този бизнес.
„Her“: Когато AI срещна „Изгубени в превода“
Хоакин Финикс прави страхотна роля в образа на самотен млад мъж, който намира любовта на живота си в… гласа на Скарлет Йохансон.
В малко джобно устройство се крие изкуствен интелект, който пресъздава перфектното момиче на мечтите на главния герой. Тя е нежна, интелигентна, отзивчива и толкова чувствителна, че развива собствено съзнание, подобно на истински човек. Точно тогава всичко сякаш се обърква.
През 2013 г. филмът на Спайк Джоунз все още изглеждаше като научна фантастика, но днес има опасно близки и реалистични примери за „Her“. Ние вече живеем във времето, в което AI може да завладее сърцето ни – но и да го разбие, ако му позволим.
Как технологиите промениха поп културата
Телефонът не е просто аксесоар в „Emily in Paris“, той е нещо, без което не можем да си представим главната героиня.
Момичето от Америка, което „превзе“ Париж, е събирателен образ на поколението, което преживява повече моменти през камерата на смартфона си, отколкото в „аналоговия“ свят. Instagram e дигиталният ѝ дневник, източник на вдъхновение, работно място и… достатъчно силна инфлуенсърска платформа, за да стигне до вниманието на Брижит Макрон.
За хората, които познават мощта на технологиите
Запазете си време за всички сезони на „The Good Fight“. Сериалът е адвокатски, но много фино и дълбоко разглежда как технологиите влияят върху цялата обществена система – от движения като #MeТоо до политическата радикализация.
„The Morning Show“ с Рийз Уидърспуун и Дженифър Анистън показва какво се случва, когато новите технологии преобърнат цялата стара медийна индустрия – от фалшивите новини и манипулациите, до съсипването на имидж заради един неуместен туит, или умножаването на един скандал по хиляда, когато най-малко имаш нужда от това.
Още по-смислен и внимателен размисъл по темата за медиите, властта и социалните мрежи има в сериала „The Newsroom“, който също горещо препоръчваме.
За феновете на антиутопии
Семейната Коледа може би не е най-подходящият момент за превъртане на сезоните на „Black Mirror“, но това е култова антология, която по-добре от всички други досега описва мрачните ефекти на новите технологии.
Представете си какво е да живеете в свят, в който всеки споделя преживяванията си чрез имплант в окото, а останалите оценяват живота му от 1 до 5 звезди и определят социалния му статус. Представете си свят, в който родителите могат да следят децата си във всяка секунда от живота им. Представете си бъдеще, в което никога повече няма да забравяте нищо, защото разполагате с постоянен достъп до физическата си памет. Какво би се случило? Създателите на „Black Mirror“ вече знаят отговорите.
„Years and Years“ е британски минисериал в същия жанр, в който действието се развива между 2019 и 2034 г. Устройствата стават все по-умни и влизат в телата на хората, политиците стават все по-агресивни, а базовите системи на света се разклащат. Мозъкът на човека може да се клонира, но човечността – никога.
И за финал – истории по действителен случай
„Fake Famous“ (2021) осветява живота на инфлуенсърите в Instagram, като поглежда зад кулисите на „идеалния“ им лайфстайл. Емоционалното привързване към славата може да се окаже много силно, независимо от съзнанието за фалшивия й характер.
„The Great Hack“ (2019) e историята зад скандала с Cambridge Analytica – никому неизвестната компания, която се възползва от изтичането на лични данни за стотици милиони потребители на Facebook, за да ги превърне в мишени за таргетирани политически послания покрай изборите в САЩ през 2016. Осем години по-късно Румъния отмени президентските си избори заради сходен проблем с TikTok.
„The Tinder Swindler“ (2022) разказва как сериен манипулатор се представя в мрежата за запознанства Tinder за израелски диамантен търговец, за да привлече вниманието на иначе интелигентни жени с кариера – и да открадне милиони от жертвите си. „Опасен чар“, но в съвременен и доста луксозен вариант.
Да, знаем, че „Изключи телефона“ е фраза, която сте чували многократно. И знаем, че за много от вас това просто не е възможно – не защото е голяма страст, а защото голяма част от ежедневието на съвременния човек е свързано с нашите телефони.
И все пак Коледа е времето, в което щастието на семейството е по-важно от всички лайкове, споделяния и коментари. Отделете си малко време заедно, защото, както гласи слоганът на тазгодишната коледна кампания на Yettel, „Истинското общуване започва, когато оставим телефона“.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: