Осем часа работа (поне). Осем часа сън (уж). И осем часа време, в което да обърнем внимание на любимия човек, да се погрижим за децата, да се чуем с родителите и приятелите, да пооправим вкъщи, да напазаруваме, да сготвим, да направим 10 000 крачки с кучето, да прочетем нещо различно от заглавията на новините във Facebook...

Правим ли го наистина? Няма защо да се заблуждаваме.

Свободното време не стига за нищо, а изкушението да отворим Instagram / TikTok, за да се изключим до безпаметност, е огромно.

Който е безгрешен, да вдигне ръка. Но трябва да признаем, че телефонът се е превърнал във виртуално второ "Аз" за много хора - и то с добра причина.

  • Телефонът е бързата ни връзка с роднини, колеги, приятели. Телефонът е портфейлът, с който плащаме билета за тролея. В телефона е списъкът с покупки за уикенда, в него са музиката и подкастите, които ни придружават на дълго пътуване извън града.
  • Телефонът е картата, по която се ориентираме извън зоната си на комфорт. В него са всички спомени от последните години - от сватбата на най-добрия ни приятел до онзи път, когато съседът беше паркирал неправилно.
  • В телефона са рецептите за готвене или клиповете с "хакове" за поправка на всевъзможни дреболии. Телефонът е първият предмет, който вземаме сутрин още преди чашата с горещо кафе.

Ако не беше толкова полезно устройство, нямаше да го носим навсякъде със себе си. Какво лошо има в това? Проблемът, както винаги, е в мярката.

В "Булевард България" започваме съвместен проект с Yettel, в който ще покажем колко много ценно време и спокойствие можем да си върнем по празниците, ако поне за кратко оставим телефона настрани и си дадем сметка, че важните разговори и незабравимите спомени се случват офлайн.

Твърде често се изключваме за най-близките си, за да скролваме безцелно в социалните мрежи, да водим спорове с непознати анонимни хора или да поглеждаме телефона си през пет минути, за да не изпуснем нещо.

Всеки пети жител на български град между 15 и 60 г. прекарва поне шест часа на ден пред екрана на мобилното си устройство.

Особено вярно е това за хората между 35 и 44 години. Вечно в движение, вечно на линия, без разлика от служебни разговори и лична комуникация - младите родители и активните работещи хора са "залепнали" за телефона и губят твърде много време, докато са на една (твърде далечна) ръка разстояние от вниманието на близките си.

Това показва изследване на Yettel, проведено през ноември 2024 сред 600 души на възраст 15-60 години в градското население на България, потребители на мобилен интернет.

Мнозинството от тях (57%) искат да намалят времето, което отделят с устройствата си - това са хората, които вече са обмисляли или в момента обмислят как да се отделят по-често от екрана.

Усилията им са сравнително успешни (за около 30%), но в някои случаи резултатът е частичен.

Най-добре знаят колко важно е това именно хората, които стоят по повече от 6 часа на телефона - две трети от тях са опитвали или планират да ограничат употребата на смартфон или други устройства във всекидневието си.

29% от тях обаче признават, че не успяват да се справят с тази цел.

Въпрос на навик? Да - това е водещата "бариера" пред дигиталната пауза за 41% от всички участници в изследването. Всеки четвърти човек споделя, че не може да се откаже от телефона, защото той му дава възможност да се забавлява в свободното си време.

Но не всичко зависи само от подсъзнателните рефлекси или желанието за бърза доза допамин от социалните мрежи.

37% от интервюираните се чувстват длъжни да бъдат близо до телефона си заради работните си задължения - обикновено те са и "най-тежките случаи" с оглед на времето, което прекарват пред екран.

При 15 на сто основната пречка пред ограничаването на употребата е "страхът от пропускане на важна информация". Всеки трети не вижда как може да намали повече времето си с телефона, след като той му дава възможност за постоянно общуване с близки и приятели.

Неслучайно 45% от представителите на Gen Z и 42% от хората между 25 и 34 г. смятат, че устройствата влияят по-скоро положително на комуникацията им с роднини и познати. Делът на оптимистите спада постепенно с повишаването на възрастовата граница.

45% от хората между 35 и 44 г. споделят, че виждат, като цяло, негативни последици за общуването с близки от консумацията на дигитално съдържание.

Родителите са и хората, които са по-притеснени за отрицателните ефекти на мобилните устройства спрямо децата им, отколкото върху самите тях като личности.

Знаем какво трябва да направим. Но как да се справим?

Няма да стане с отнемане на телефона (към което прибягват 53% от родителите на деца), нито с предупреждения за множеството симптоми на "предозиране" - като напрежението в очите, главоболието, влошаването на съня, повишението на стреса и др.

Какво тогава може да ни отдели от употребата на телефона?

Нищо не може да замени качественото време, прекарано в живи и приятни разговори с близки. 62% от хората споделят, че това е водещата причина да не изпитват постоянната нужда да проверяват телефона си.

При 47% това е времето, прекарано във физически труд - тогава човек е твърде зает, за да губи време в разсейване. Пътуването е още една добра причина, която отклонява вниманието от екрана (при 41%).

На следващо място хората посочват четенето на книга (38%) и спорта (34%) - но бихме приели това с едно наум. Сещаме се за поне един случай, в който решаваме да си "починем" от четене само за една бърза проверка в Google, и се опомняме чак след като сме загубили половин час в разглеждане на оферти за самолетни билети или намаления на дрехи...

Когато интервюираните бъдат помолени да посочат една конкретна причина, която има най-висок шанс да ги накара да ограничат престоя на телефона, отговорът е красноречив:

40% посочват "повече и по-качествено време със семейството и приятелите"

С голяма разлика на второ място се нарежда "справяне със здравословен проблем" (15%), а на трето място - "подобряване на качеството на съня" (14%).

76% от всички интервюирани споделят, че празниците са времето, в което е най-вероятно да се отделят от телефоните, за да се посветят на своите близки.

Разбира се, не може да очакваме чудеса от всички, нищо че е Коледа.

Най-младите между 15 и 24 г. са една идея по-привързани към мобилните си устройства и "само" 65% от тях споделят, че вероятно ще преминат към "реална" комуникация за сметка на чатовете.

Какво все пак можем да направим?

  • Изключете нотификациите - предизвикайте се да издържите колкото може по-дълго време, без да преглеждате Instagram или Messenger. Спрете приложенията, които ви спамят с "Извънредни новини", и без това ще ги забравите след пет минути. Ако издържите цял ден без телефон, може да се възнаградите с малък подарък. Сега е най-подходящият сезон, а по Коледа калориите не се броят.
  • Зона без телефони - изберете си пространство, в което телефонът няма "да влиза" заедно с вас. Например - в спалнята, където светещият екран пречи на заспиването, а известията се включват в най-неподходящ момент. Всеки човек има нужда от свое място, в което да остане насаме със себе си. Постепенно ще си дадете сметка, че не е нужно да сте достъпни 24/7.
  • Превключете екрана на черно-бял режим - една от причините за пристрастяването ни към устройствата са ярките и силни цветове на игрите и приложенията. Всеки телефон може да се настрои така, че дисплеят да показва всичко в монохромен режим. Сивите тонове намаляват желанието за безсмислено браузване, успокояват очите и ще ви подтикнат да използвате устройството само за важни задачи.
  • Направете си дневник - воденето на дневник на хартия беше почти изцяло заменено от устройствата и социалните мрежи - но то има много ползи за психическото здраве, подобряването на паметта и развитието на креативността. Опитайте да оставите настрана телефона си и на негово място да носите джобен размер бележник, в който да записвате всекидневните си задачи, да отбелязвате забавни ситуации или интересни детайли от света наоколо, да си рисувате хора или пейзажи, да си драскате безразборно, ако сте нервни, и т.н. Превърнете го в навик и скоро ще установите, че телефонът всъщност не ви липсва.
  • Вечер без Wi-Fi и 5G - поканете приятели или близки на вечеря без телефони на масата. Който пръв посегне към джоба си, ще отговаря за миенето на чиниите.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Коледен булевард

Петметрова огледална инсталация повдига темата за толерантността

До 15 януари инсталацията „Огледай се“ ще осветява градината между Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и площада на Народното събрание

06:01 - 03.12.2024
галерия

Бохемска "Коледа на Малките 5" - най-празничното каре на София

Елхата на Малките 5 кьошета светна на 1 декември

16:47 - 02.12.2024
Важно днес

Делян Пеевски е овладял и цялата държавна субсидия на ДПС

Близо 740 000 лв., дължими на партията в 50 Народно събрание, са пренасочени към нова банкова сметка - без достъп на ДПС Доган

16:04 - 02.12.2024
Важно днес

Малко или много са 1700 овце? Как се прави пропаганда, която може да затрие цял бранш

Чумата по животните във Велинград отвори фронт, от който може да пострада животновъдството в страната

14:39 - 02.12.2024