Франция настоява Европейската комисия да прекрати меките си подходи в търговските преговори със Съединените щати и да заеме твърда и последователна позиция, докато разговорите навлизат в решаващ етап. Причината – липса на напредък преди крайния срок, поставен от президента Доналд Тръмп.
Ако до 1 август не бъде постигнато споразумение, Вашингтон заплашва да наложи 30-процентни мита върху целия износ от Европейския съюз – тройно над сегашната ставка от 10%. Това предизвика сериозно безпокойство в Париж, откъдето настояват ЕС да бъде готов да „натисне червения бутон“, ако САЩ не отстъпят.
„Трябва ясно да покажем, че сме готови за ответни мерки, ако Тръмп не се съгласи на приемливи условия“, коментира френски представител, цитиран от Politico. Друг източник подчертава, че Брюксел води преговори с партньор, който всъщност „ескалира напрежението в търговска война, която сам започна“.
Според Париж евентуални отстъпки биха били знак на слабост и биха подкопали позициите на Европа в бъдещи преговори. В официална позиция френското министерство на икономиката заявява, че „целта не трябва да бъде споразумение на всяка цена“ и настоява методът на Комисията „да се промени“.
Докато екипът на Еманюел Макрон настоява ЕС да бъде твърд и да отстоява възможно най-добрите условия, германският канцлер Фридрих Мерц залага на бърза сделка – дори с цената на компромиси – за да защити износно ориентираната германска икономика. В сряда Макрон ще пътува до Берлин за среща с Мерц, на която заплахата от новите мита ще бъде водеща тема.
Френският министър на търговията Лоран Сен-Мартен припомни, че ЕС разполага с мощни инструменти за защита, включително Инструмента срещу принуда (Anti-Coercion Instrument), чрез който Брюксел може да реагира на икономически натиск от трети страни.
По информация на Politico, Европейската комисия вече обмисля нов пакет от ответни мерки срещу САЩ, който би засегнал и сектора на услугите – традиционно уязвим за американската икономика.
Въпреки натиска от Франция, част от държавите членки остават предпазливи и се опасяват от допълнителна ескалация, която може да има негативни последици и за европейската икономика. Затова в Брюксел все още липсва пълен консенсус по въпроса за ответните действия.
Междувременно търговският комисар на ЕС Марош Шефчович, който миналата седмица посети Вашингтон за четвърти път от февруари насам, е информирал европейските дипломати, че окончателно споразумение все още не е постигнато, но преговорите продължават.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: