Френски министър подаде оставка в знак на протест срещу Макрон Снимка: © Getty Images

Министърът на здравеопазването на Франция Орелиан Русо е подал оставка след силното политическо напрежение в Националното събрание заради промените в Закона за миграцията.

Поправките, инициирани от правителството, трябваше да бъдат силно изменени по искане на партията на Марин льо Пен, за да може изобщо да минат през парламента. Управляващата сила на Еманюел Макрон няма мнозинство и се принуди да направи сериозни отстъпки пред националистите заради ключовия закон.

В него вече се въвеждат доста по-строги правила за достъп на чужденци до социални помощи и здравни грижи. Това доведе до бунт в парламентарната група на "Ренесанс" (на Макрон) и до оставката на Русо от кабинета.

20 депутати от управляващата партия гласуваха "против", а други 17 - въздържал се - от общо 170 души в групата на "Ренесанс". Двама не присъстваха на гласуването.

Ако 88-те представители на "Националния сбор" на Марин льо Пен бяха гласували срещу закона, промените нямаше да съберат задължителното мнозинство за приемането им.

Във вторник вечер здравният министър е събрал екипа си, за да обяви желанието си да напусне управлението - час след като Националното събрание гласува промените в закона.

Не е ясно дали премиерът Елизабет Борн ще приеме оставката на Русо, който е и бивш началник на кабинета ѝ. Със сигурност обаче е сигнал за вътрешната криза в партията на Еманюел Макрон заради силното недоволство срещу компромиса с Марин льо Пен по темата за миграцията.

Очаква се Еманюел Макрон да даде интервю по проблемния закон по-късно тази вечер.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Турски военен самолет C-130 се разби в Азербайджан

Катастрофата е станала до границата с Грузия

16:12 - 11.11.2025
Политика

Турската прокуратура поиска присъда от над 2000 години затвор за Екрем Имамоглу

Обвинителният акт е близо 4000 страници и включва 142 обвинения – от корупция до ръководене на престъпна група

14:46 - 11.11.2025
Спорт

Скандалът в турския футбол се разраства - над 1000 играчи са отстранени

Има и играчи на “Гьозтепе”, чийто треньор е Станимир Стоилов

13:53 - 11.11.2025
Живот

Крис Айзък идва за първи път в България

Емблематичните песни "Wicked Game" и "Blue Hotel" ще прозвучат на живо на 22 юни 2026 г. в София

12:43 - 11.11.2025
Важно днес

АКФ събра парите за съдебни разноски на Веселин Тодоров - свидетелят срещу Ковачки и холдинг “Орион”

Събраните средства ще финансират защитата на Тодоров, срещу когото НАП предяви искове за 5 млн. лв. след разкритията му за холдинга

12:15 - 11.11.2025
Важно днес

Синдикатите харесаха Бюджет 2026: "Щадящо натоварва бизнеса и хората"

Деница Сачева твърди, че работодателите предлагали увеличение на ДДС

12:10 - 11.11.2025
Важно днес

Митрофанова намекна за политическа криза в България, ако "Лукойл Нефтохим" спре работа

Митрофанова отправи предупреждения срещу властите в България, че "постъпват много рисковано" и "създават опасен прецедент"

11:14 - 11.11.2025
Живот

Интервю на „Вайръл стихове за секс и драма“ със същите

„Вайръл стихове за секс и драма“ разговарят една с друга

10:41 - 11.11.2025
Важно днес

Над 167 000 души искат справедливо наказание, след като лекар прегази кучето Мая

"Колко още такива инциденти трябва да се случат, преди държавата да предприеме реални мерки срещу жестокостта към животните?"

10:10 - 11.11.2025