Гневните протести във Франция взеха нова "жертва" - любимия ресторант на Макрон Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Напрежението около спорната пенсионна реформа във Франция продължава ден, след като преговорите между френското правителство и синдикатите завършиха без успех. В четвъртък стотици хиляди хора отново излязоха на протест в няколко градове в страната.

В Париж гневни демонстранти се събраха в близост до ресторантa "La Rotonde" в квартал Монпарнас - заведението е познато като едно от любимите на президента Еманюел Макрон. Изглежда, че тентата на силно охранявания ресторант се е запалила. На кадри в социалните мрежи се вижда как част от заведението е в пламъци.

Полицията за борба с масовите безредици е трябвало да образува барикада около бистрото, за да овладее ситуацията.

„La Rotonde“ е популярно място за известни писатели като Ф. Скот Фицджералд и Хемингуей и в началото на 20-и век то се смята за популярно място за срещи на художници и писатели. То е особено предпочитано и от президента Макрон, който отпразнува там изборната си победа през 2017 г., а наскоро е вечерял в ресторанта в компанията на германския канцлер Олаф Шолц.

Това не е първият път, в който заведението, е в пламъци. През 2020 г. то "падна в жертва" и по време на протестите на жълтите жилетки.

Това е поредният пример за ескалация на напрежението от протестите срещу пенсионната реформа във Франция. Миналия месец демонстранти подпалиха входната врата на кметството в град Бордо, за да изразят несъгласието си с реформата.

Протестните акции в четвъртък бележат 11-ия ден на размирици от януари насам заради законодателството, което увеличава пенсионната възраст във Франция с две години - от 62 на 64 години. Според властите близо 570 хил. души в цялата страна са участвали в демонстрациите.

Съобщава се, че те са блокирали достъпа до част от летище "Шарл дьо Гол" в Париж, блокади има и в редица университети и участъци от пътища.

Протестите са предизвикани заради прокараната от правителството на Еманюел Макрон пенсионна реформа, с която пенсионната възраст се увеличава от 62 на 64 години до 2030 г.. Това е стар план на Макрон, който не беше реализиран в предишния му мандат и който той анонсира отново по време на новогодишното си обръщение към французите.

Според оценките на Министерството на труда отлагането на възрастта за пенсиониране с 2 години и удължаването на периода на изплащане ще донесе допълнителни 17,7 млрд. евро от годишни пенсионни вноски, което ще позволи на системата да излезе на печалба до 2027 г.

Профсъюзите обаче са против постепенното увеличаване на пенсионната възраст, както и срещу премахването на редица специални привилегии, като казват, че има и други начини за постигане на тази цел.

Политика

Партията на Фридрих Мерц печели изборите в провинция Рейнланд-Пфалц

Социалдемократическата партия губи вота в региона, който управлява от десетилетия

20:20 - 22.03.2026
Спорт

"Манчестър Сити" вдигна Купата на лигата с успех срещу "Арсенал" на финала

Пеп Гуардиола с първи удар по амбициите на Артета

20:01 - 22.03.2026
Политика

Янкулов атакува отказа на прокурорската колегия дори да разгледа смяна на Сарафов

Върховният административен съд ще бъде сезиран до дни

19:49 - 22.03.2026
Спорт

Илия Груев спечели наградата "Футболист №1 на България"

Играчът на "Лийдс" за първи път триумфира с този трофей

19:40 - 22.03.2026
Важно днес

Бербатов се извини за забравеното в колата оръжие и определи ситуацията като "нелепа"

Бербатов беше глобен за неправилно съхранение на лично оръжие

18:57 - 22.03.2026
Важно днес

Яхти за над 100 млн. долара потънаха след пожар на пристанище в Бодрум

Много от луксозните съдове в пристанището Ялъкавак са регистрирани на името на офшорни компании

17:26 - 22.03.2026
Кино и сериали

Project Hail Mary с Райън Гослинг чупи рекорд след премиерата си

Успехът беше нужен на Amazon MGM

16:59 - 22.03.2026
Важно днес

Иран заплаши да затвори напълно Ормузкия проток, ако САЩ атакуват иранска енергийна инфраструктура

По-рано днес Доналд Тръмп заплаши, че ще „унищожи“ иранските електроцентрали, ако Техеран не отвори напълно Ормузкия проток в рамките на 48 часа

16:58 - 22.03.2026