Google чества мексиканския химик Марио Молина, открил озоновата дупка над Антарктида Снимка: © Getty Images

Днешният Doodle на Google (както се нарича илюстрацията на търсачката) е в чест на мексиканския химик Марио Молина, който помага за откритието, че хлорофлуоровъглеводородите (CFC) могат да унищожават озоновия слой на Земята.

Той установява и съществуването на озоновата дупка над Антарктида. Молина е лауреат на Нобелова награда за химия от 1995 г., заедно с Франк Шърууд Роуланд от САЩ и Пол Круцен от Нидерландия, заради изследванията им за вредата на фреоните върху озоновия слой.

Молина и неговият екип са първите учени, които показват вредите от химикалите, използвани в лаковете за коса и хладилниците, за озоновия слой.

Благодарение на техния труд се стига до едно от най-успешните международни усилия за борба с риска за околната среда.

Последствията от откритията им са плашещи: без защитния озон, увеличаването на ултравиолетовото лъчение би изложило на риск здравето на много видове, включително хората.

Научният труд на Молина става основа първото международно споразумение за постепенно премахване на химическите вещества, разрушаващи озоновия слой - така нареченят Монреалския протокол.

През 2004 г. в Мексико Сити той основава Център за стратегически изследвания на енергията и околната среда - екологичен изследователски и политически център.

Молина почина през 2020 година в разгара на covid пандемията на 77 години.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Служебният кабинет смени Вяра Тодева и още пет областни управители

Част от новите са от банката кадри на ГЕРБ

18:08 - 26.04.2024
Важно днес

Мащабни промени в движението в центъра на София предложиха от ПП-ДБ и "Спаси София"

Планира се ул. „Фритьоф Нансен“ да стане двупосочна

14:32 - 26.04.2024