Google планира да говори на 1000 различни езика Снимка: © Getty

Google не може да се оплаче от бедно езиково портфолио, но амбициите на компанията явно не свършват дотук.

Вчера Йохан Шалквик, инженер от Google, oбяви, че компанията планира да създаде модел на изкуствен интелект, който с времето да й позволи да да предлага услугите си на 1000 от най-разпространените езици в света.

Според Шалквик на Земята се говорят над 7000 езика, но само малка част от тях е представена онлайн до момента.

"Представете си нов потребител в Африка, който говори на волоф* и използва телефона си, за да разбере къде е най-близката аптека или по кой канал може да гледа мач от Купата на Африка", даде пример Шалквик.

"Това са ситуации, които ние приемаме за даденост", допълни той като уточни, че подобни функционалности далеч не са толкова достъпни навсякъде по света.

Проектът на Шалквик беше представен на среща с журналисти, посветена на последните иновации на компанията, свързани с изкуствения интелект.

Като част от тази инициативата Google разработват т.нар. универсален модел на речта (USM), който е обучен да "говори" повече от 400 езика. Google казва, че си партнира с общности по целия свят, за да получи представителни данни за особеностите на речта в различни региони.

С развитието на проекта Google възнамерява да интегрира резултатите в своите продукти като YouTube, цифровите си клавиатури и инструмента за превод, като по този начин ще улесни употребата на наличните онлайн услуги на родния език на потребителите и ще им позволи да откриват съдържанието, което искат.

"Традиционните подходи за обучение на езикови модели върху текст от мрежата не успяват да уловят разнообразието от начина, по който общуваме глобално. Исторически това е било пречка в преследването на нашата мисия да направим информацията в света универсално достъпна и полезна. Ето защо днес ние обявяваме Инициативата за 1000 езика, амбициозен ангажимент за изграждане на AI модел, който ще поддържа 1000-те най-говорени езика, осигурявайки по-голямо включване на милиарди хора в маргинализирани общности по целия свят", написа старшият вицепрезидент на Google Джеф Дийн.

Тъй като проектът действително е доста амбициозен и изисква помощта на целия свят, завършването му може да отнеме много години. Google обаче вече работи по въпроса и казва, че вижда "ясно" пътя напред.

Компанията обяви още, че AI може да помогне в борбата с изменението на климата и предизвикателствата в здравеопазването. Компанията надгради своите сателитни изображения, за да обучи AI модели да идентифицират и проследяват горски пожари в реално време.

Наскоро стартира система за проследяване на горски пожари в САЩ, Канада и Мексико и се разпространява в части от Австралия.

*Волоф е африкански език, говорим в Сенегал, Гамбия и Мавритания


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Депутатите ще направят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024