И МВФ предупреди за рискове при жилищното кредитиране в България Снимка: © Getty Images

Банките в България са устойчиви и системните рискове остават умерени, но е необходима бдителност по отношение на зараждащите се рискове в имотния сектор.

Това е сред заключенията на ръководителя на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в България Жан-Франсоа Дофен.

„Като цяло банковият сектор е добре капитализиран, рентабилен и ликвиден. Все пак отпускането на кредити за закупуване на недвижими имоти нараства бързо, въпреки че дългът на домакинствата остава нисък,“ коментира Дофен и посочи, че друг потенциален изотчник на уязвимост е експозицията към търговските недвижими имоти и също изисква внимателно наблюдение.

От МВФ оценяват като правилно решението на Българската народна банка за увеличаване на антицикличния капиталов буфер предвид „рисковете от възможна спирала на цените на жилищата и ипотечните кредити и нарастващите кредитни рискове в условията на повишена несигурност“.

От фонда препоръчват и допълнителни мерки, които да са насочени към кредитополучателите, така че да има ясни насоки за съотношението между доходите и кредитите на домакинствата.

В края на миналата година Българската народна банка (БНБ) също допусна възможността да затегне кредитирането на домакинствата, но това ще стане след анализ на данните за първото тримесечие на тази година.

Целта е по този начин да се допринесе за запазване на качеството на активите предвид високия ръст на отпуснатите заеми, особено при евентуално предстоящо засилване на конкуренцията на пазара на кредитиране, когато намаляването на задължителните минимални резерви при присъединяването към еврото увеличи ликвидността.

В момента банките в България са задължени да държат 12% минимални резерви, докато за банките в еврозоната задължението е за 1% и това би освободило допълнителен ресурс на банките за кредитиране.

Икономисти неведнъж предупредиха, че бумтящото кредитиране у нас "няма да завърши добре" и призоваха БНБ за допълнителни мерки, тъй като лихвите у нас остават ниски, но те най-вероятно ще тръгнат нагоре и това ще повиши вноските по ипотечните кредити.

Предупреждение за очакваното покачване на лихвите отправи и банкерът Петър Славов . Според анализ на Уникредит Булбанк от края на 2023 г. имотите в София са надценени, а в 1/3 от кварталите вече е налице балон. На друго мнение е изпълнителният директор на банка ДСК - Тамаш Хак-Ковач. Според него няма причина за "истерията около пазара на ипотечни кредити", тъй като той не смята, че изискванията на банките за отпускане на кредити са занижени, нито че покачването на лихвите ще доведе до влошаване на кредитните портфейли.

Според икономическия анализ на БНБ, който е публикуван на 23 февруари, една от предпоставките за укорения ръст в обема на новите ипотечни кредити е поскъпването на жилищните имоти.

Заради бумтящото кредитиране централната банка неколкократно повиши изискванията за резерви и буфери от банките, но към момента мерките не са довели до охлаждане на кредитирането на домакинствата.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

САЩ санкционираха “Газпромбанк”

Решението директно засяга вноса на руски газ в Европа и изпълнението на вече сключените договори

08:42 - 22.11.2024
Важно днес

Рязко застудяване през уикенда. Температурите падат с 10°

Червен код за ураганен вятър с пориви над 100 км/ч. е обявен за петък в областите Враца и Монтана

08:18 - 22.11.2024
Важно днес

Депутатите ще направят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024