И Радев се разграничи от антисемитските обиди след скандала с "Възраждане" Снимка: © Getty Images

Президентът Румен Радев реши да се разграничи от антисемитските обиди срещу известни политици от еврейски произход, заради които организацията "Шалом" сезира прокуратурата срещу "Възраждане".

"Недопустимо е политическите различия да водят до език на омразата, обиди на етническа основа, ксенофобия или антисемитизъм. Толерантността и взаимното уважение от векове са част от традициите на българското общество и издържаха и в най-мрачните години на Втората световна война, когато България спаси своята еврейска общност и не позволи нито един свой гражданин от еврейски произход да бъде депортиран в лагерите на смъртта", пише в декларация на Радев.

"Затова дълг на всеки гражданин, неправителствена организация и политическа сила е да уважава ценностите и да отстоява традициите на толерантност на българския народ", се казва още в текста.

В декларацията не се споменават нито имената на засегнатите политици - а най-директната атака беше отправена с грозен нацистки колаж срещу бившия министър на външните работи Соломон Паси в Telegram-група на фенове на "Възраждане" - нито партията, която стои в центъра на скандала.

Вместо да се извини или да поеме отговорност за случилото се, Костадин Костадинов реши да нападне председателя на "Шалом" Александър Оскар и сина на Соломон Паси със сигнал до прокуратурата за "антибългаризъм".

В четвъртък от "Шалом" представи пред медиите публична декларация срещу речта на омразата и нарастващата вълна на антисемитизъм.

Александър Оскар призова институциите, обществениците и медиите да не остават безучастни при прояви на нетърпимост.

Реакцията на президента идва дни след като Външно министерство и три посолства реагираха на скандала с осъдителни декларации.

МВнР и три посолства реагираха след антисемитските обиди срещу Соломон Паси в група на "Възраждане"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Синдикатите се готвят да блокират и метрото в София

Започнало е събирането на подписка сред служителите в "Метрополитен"

11:31 - 19.05.2025
Спорт

Най-популярният спортист в света, за когото дори не сте чували

Вират Коли има над 270 млн. последователи в Instagram

08:45 - 19.05.2025
Важно днес

Букурещ след победата на Никушор Дан: "Русия, запомни, Румъния не е твоя"

Джордже Симион призна загубата и поздрави новия президент на Румъния

08:31 - 19.05.2025
Важно днес

Градският транспорт в София отказва да прекъсне стачката и в дните на матурите

МОН и Столична община сами ще превозват учениците без алтернативен транспорт

07:56 - 19.05.2025
Важно днес

Джо Байдън е диагностициран с агресивна форма на рак

82-годишният бивш президент страда от рак на простатата

07:30 - 19.05.2025
Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

При 100% преброен вот: Румъния избра Никушор Дан и европейския си път

Крайнодесният кандидат-президент Джордже Симион губи с 829 000 гласа

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025